Nyolcvannyolc éves korában meghalt Doina Cornea, a romániai kommunistaellenes mozgalom meghatározó alakja kolozsvári otthonában tegnap reggel.
Doina Cornea 1929. május 30-án született Brassóban. Az 1980-as évek elején a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán tanított francia nyelvet és irodalmat, és román disszidensek francia nyelven kiadott műveit fordította románra. 1982 és 1989 között több tucat híradását és tiltakozását olvasták be a Szabad Európa Rádióban. Emiatt 1983-ban elbocsátották egyetemi állásából, és a kommunista politikai rendőrség, a Securitate állandó megfigyelésének vetették alá.
1987-ben a brassói kommunistaellenes munkásmegmozdulást követően a lázadókkal szolidaritást kifejező röpcédulákat készített és szórt fiával, Leontin Iuhasszal, ezért mindkettőjüket hetekre fogdába vetették. Ezt követően a Ceauşescu-diktatúra 1989-es bukásáig nem hagyhatta el a Securitate által ellenőrzött kolozsvári lakását.
1989 decemberében, a diktatúra bukását követően meghívták a Nemzeti Megmentési Front Tanácsába, amelyből azonban már 1990. január 23-án távozott, mert úgy vélte, nem sikerült szakítani a kommunista rendszerrel. 1990 augusztusában alapítója volt a Romániai Demokrata Antitotalitárius Fórumnak, amelyből később kialakult a romániai kommunistaellenes politikai erőket tömörítő Romániai Demokrata Konvenció. Alapító tagja volt a Társadalmi Párbeszéd Csoportnak, a Polgári Szövetségnek és a Memoria Kulturális Alapítványnak.
Munkásságáért megkapta a Francia Becsületrend tiszti fokozatát, a Románia Csillaga érdemrend nagykeresztjét, és 2002-ben Mádl Ferenc köztársasági elnök a Magyar Köztársaság érdemrendjének tisztikeresztjével is kitüntette.
Az államelnöki hivatal részvétnyilatkozatot bocsátott ki, amelyet az egykori aktivista családtagjaihoz, barátaihoz és tisztelőihez címeztek. A nyilatkozatban Klaus Iohannis a román bátorság és antikommunista ellenállás, valamint a remény és a szabadság jelképének nevezi Doina Corneát, felsorolva az elhunyt érdemeit, kiemelve egyebek mellett, hogy az egykori ellenálló a rá jellemző lelkierővel viselte el azokat a megaláztatásokat, meghurcoltatásokat, amelyeknek a Securitate alávetette. Emil Boc, Kolozsvár polgármestere a halálhírt követően bejelentette: a kolozsváriak tisztelete és elismerése jeléül javasolni fogja, hogy utcát nevezzenek el a kincses városban Doina Corneáról.