Jancsó Benedek-emlékversenyNyertek a marosvásárhelyiek

2018. május 7., hétfő, Közélet

Második alkalommal szervezték meg a Jancsó Benedek történelmi emlékversenyt, melynek döntőjét szombaton Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében tartották. A vetélkedőt a marosvásárhelyi Bernády György Általános Iskola csapata nyerte, második helyen a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola, harmadikon megosztva a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor Gimnázium és a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium csapata végzett.

  • Versenyzők a Gábor Áron Teremben. A szerző felvétele
    Versenyzők a Gábor Áron Teremben. A szerző felvétele

Az ünnepélyes megnyitó Jancsó Antal, a főszervező magyarországi Jancsó Alapítvány Kuratóriumának elnöke felhívására a magyar himnusz eléneklésével kezdődött, majd néma csenddel adóztak Jancsó Benedek emlékének az alkalomra a Székely Nemzeti Múzeumból kölcsönkapott mellszobor előtt.

Tamás Sándor, a társszervező Kovászna Megye Tanácsának elnöke megnyitóbeszédé­ben hangsúlyozta a vetélkedő jelentőségét és a témaválasztás fontosságát, hiszen az idei Mátyás-emlékév kitűnő alkalom az igazságosként ismert király emlékének felelevenítésére. Méltatta a Jancsó Alapítványt, amely Jancsó Benedek székely tudós emlékét őrzi és eleveníti fel.

Jancsó Benedek rászolgált az elismerésre, hiszen példája mindannak, amelynek egy erdélyi magyar értelmiséginek lennie kell: sziklaszilárd szakmai alapokra helyezett tudás, lankadást nem ismerő lelkesedés a magyarság, ezen belül a székelység szolgálata iránt – fogalmazott a tanácselnök.

A résztvevőket köszöntötte Egyed Ákos akadémikus, történész, a zsűri elnöke is. A bírálóbizottság további tagjai: Egyed Emese egyetemi tanár, Atzél-Kalló Noémi történelemtanár, Farkas Ferenc történelemtanár, Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész, Jancsó Miklósné Rekita Rozália színművész és Jancsó Norbert történész.

A történelmi vetélkedőre harminckét 7–8. osztályos tanulókból álló háromfős csapat jelentkezett Kovászna, Hargita és Maros megyéből. A szombati döntőbe tíz csapat jutott be. Az eredménytől függetlenül mindannyian részt vehetnek egy magyarországi tanulmányi kiránduláson az Országgyűlés elnökének jóvoltából. Köztük a csernátoni Bod Péter, a mikóújfalusi Fejér Ákos, a baróti Gaál Mózes Általános Iskola, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum és a már említett harmadik helyezettek Kézdivásárhelyről, illetve Sepsiszentgyörgyről.

A két részből álló döntő első szakaszában Mátyás király uralkodásáról kérdezték a versenyzőket, a második részben a csapatoknak Mátyás királyhoz kapcsolódó jeleneteket kellett bemutatniuk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2018-05-07: Közélet - Iochom István:

Szakács- és pincérvizsga

A Kovászna Megye Tanácsa fenntartásában működő sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola hat hónapig tartó 720 órás szakács- és pincérképzést szervezett Kézdivásárhelyen, elsősorban céhes városbeli és kézdiszéki ifjak és tanulók számára, külön a szakácsoknak és külön a pincéreknek – a tanfolyam tegnap a Gábor Áron Szakképző Líceum étkezdéjében vizsgával ért véget.
2018-05-07: Közélet - :

Lengyel filmek a Reflex4 Fesztiválon

A Teatroteka on tour olyan kezdeményezés, amely a varsói Adam Mickiewicz Intézet és a sepsiszentgyörgyi Balassi Intézet partnerségében valósul meg. A lengyel színházi kultúra elválaszthatatlan része a tévészínház, ami mifelénk talán a művészi igényű tévéjáték műfajához áll a legközelebb. A tévészínház nem egyszerűen egy színházi előadás felvétele, hanem kiváló alkotók által létrehozott önálló művészi produkció, amelyet a köztelevízió minden hétfőn, fő műsoridőben sugároz. A műfaj 65 éves múltra tekint vissza, és hétről hétre több mint egymilliós nézettségnek örvend. A Reflex fesztiválon bemutatandó öt film mindegyike egy-egy kortárs lengyel drámát dolgoz fel, reprezentatív gyűjteménye ennek az egzotikus határműfajnak.