Egyik peres ügy halasztásáról, az Árkosi Kulturális Központ perújítási indítványának Galacra helyezéséről és az ügyvéd, végrehajtó, közjegyző elleni vádak ejtéséről számolt be csütörtökön Kincses Előd ügyvéd, aki a már több mint másfél évtizede tartó pereskedés során segíti a Szentkereszty család leszármazottait az árkosi kastély visszaszerzésében. Sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján jelen volt Jankovich-Bésán Elemér is, Jankovich-Bésán András fia, aki az utolsó tulajdonos, Janka nővérének unokájaként 2004-ben kérvényezte az ingatlan visszaszolgáltatását.
Tíz év pereskedésre volt szükség, amíg 2012. november 23-án a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék egy visszavonhatatlan végzésben kimondta a visszaszolgáltatásra vonatkozó ítéletet, és az örökösök 2015 szeptemberében birtokba vehették a Szentkereszty-kastélyt és a hozzá tartozó kápolnát és istállót. Ám az ügy nem zárult le, újabb perek sorozatát zúdította nyakukba az Árkosi Kulturális Központ és magyarellenességéről híres ügyvédje, Ioan Sabău-Pop.
Tavaly decemberben a pénzügyminisztérium kezdeményezett eljárást, 1,62 millió eurót követel az 1970–80-as években végzett felújítási, javítási munkálatokért. Kincses Előd szerint az indítvány minden jogalapot nélkülöz, hisz a 2001/10-es törvény kimondta, a visszaigényelt ingatlanokat jelenlegi állapotukban kell visszaadni. Ez a jogszabály elsősorban az államot védte, hisz a legtöbb kastély, kúria ugyancsak elhanyagoltan, romosan érte meg a rendszerváltást, így akarták elkerülni, hogy az államnak hatalmas kártérítéseket kelljen fizetnie. Az árkosi kastély szerencsés kivétel volt, hisz felújították, amikor a ’80-as években Rab elvtárs (akkori megyei elsőtitkár – szerk. megj.) kéjlakot rendezett be itt Ceauşescunak – mondta el Kincses Előd. A törvény azonban egyértelműen fogalmaz, s ha nem így lenne, a hároméves elévülési idő nemcsak a visszaigénylés óta telt el legalább háromszor, de a tulajdonba helyezés óta is – érvelt. Ennek az ügynek lett volna tárgyalása tegnap, de a bíróság május 24-re halasztotta, mert a perbe időközben belépő Árkosi Kulturális Központ nem fizette ki a bélyegilletéket.
Egy másik ügy, a perújítási indítvány, mellyel tulajdonképpen az egész visszaszolgáltatást szeretnék semmissé tenni, ugyancsak nyakatekert és hazugságokra felépített – véli Kincses Előd. Két ilyet is benyújtott az Árkosi Kulturális Központ ügyvédje újabb bizonyítékok előkerülésére hivatkozva. A végleges ítéletre vonatkozót a legfelsőbb ítélőtábla március 20-án elutasította, azt azonban elfogadták, amely az alapfokú sepsiszentgyörgyi ítéletet fellebbezi meg, és helyt adtak a per áthelyezési kérelmének is. Ebben a kérelemben sorolja fel az Árkosi Kulturális Központ, hogy azért van szükség az áthelyezésre, „mert itt nyíltan elutasítják a román állam fennhatóságát, különböző tömegrendezvényeket szerveznek a térségben jelen lévő külföldi agitátorok és irredenta szervezetek, melyek élén gyakran helyi választott vezetők állnak, olyanok, akik bátorítják Románia törvényeinek be nem tartását (...) és befolyásolják a bírósági eljárást”. Érvelése hatásosnak bizonyult, mert a pert Galacra helyezték. Kincses Előd szerint az eljárás abszurd, a „frissen előkerült dokumentumok”, amelyekre hivatkoznak, az államosítás CASBI iratai már az eredeti peranyagban is szerepeltek, ugyanakkor „jelentős jogi újítás”, hogy elfogadták a fellebbezést, hisz a perrendtartás szerint elsőfokú ítéletre nem kérhető perújítás. A galaci tárgyalás időpontját még nem tűzték ki.
Időközben egy másik, az Árkosi Kulturális Központ által kezdeményezett ügy is lezárult: az ügyészség elutasította, hogy feljelentésükre eljárást indítson Kincses Előd ügyvéd, Katona Ella bírósági végrehajtó, Grămadă Gheorghe közjegyző és Domokos Tibor bűnügyi felelősségre vonásáért. Az érintettek most hamis vád áldozataiként bűnvádi feljelentést tesznek Kopacz Attila igazgató ellen – jelentette be tegnap Kincses Előd ügyvéd.
Zajlanak tehát a le nem zárult perek, és hamarosan a galaci bíróság is kitűzi a tárgyalást; ha ott nyer az Árkosi Kulturális Központ, akkor majd ismét a legfelsőbb ítélőtáblához kerül az ügy, ahol eddig már négyszer kimondták, hogy a Szentkereszty-kastély örökösei a Jankovich-Bésán leszármazottak. Jogerős ítélettel visszakapták az épületeket, és mivel külföldi állampolgárként területet nem birtokolhatnak, a kastélyhoz tartozó telket megkapták örök használatba. Kulturális célokra használnák az impozáns ingatlant, de nem tehetik, míg le nem zárulnak az Árkosi Kulturális Központ és rafinált ügyvédje által kezdeményezett újabb és újabb jogi eljárások.