ELKÖLTÖZTETTÉK SANYIT. Péntek délután az Országos Környezetőrség, valamint a zernyesti medverezervátum szakemberei egy altatóorvos segítségével kábították el azt Szent Anna-tó környékén élő medvét, amely több embert is megtámadott az elmúlt hetekben. Az állat hívatlanul is megjelent, majd fürdőzött egyet a tóban. A százkilogrammos, kétéves vadállatot Sanyinak nevezték el a környéken élők, kürtőskaláccsal marasztalták, amíg a szakemberek megérkeztek a helyszínre. A medvére azt követően kértek „kilakoltatási engedélyt” a környezetvédelmi minisztériumtól, hogy a csíksomlyói búcsút megelőző napokban egy 74 éves magyarországi turistát lábon harapott (igaz, a csendőrség szerint az asszony szelfizni próbált az állattal). A Székelyhon helyszíni riportja szerint ártalmatlanítása után orvos vizsgálta meg a kitűnő egészségügyi állapotnak örvendő medvét, majd egy ráccsal felszerelt járműbe helyezték, és elszállították új otthonába, a zernyesti medverezervátumba. (Főtér)
ISMÉT TAROL. Három hónapos Iaşi megyei csecsemő a kanyaró 55. halálos áldozata – közölte pénteken a Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ. Országos szinten a kanyarós megbetegedések száma elérte a 13 563-at. Május 21-e és 25-e között 237 új megbetegedést regisztráltak az ország 18 megyéjében és Bukarestben. Az elmúlt héten a legtöbb esetet Konstanca (63) és Buzău (60) megyéből jelentették. A kanyaró fertőző betegség, amely sokszor szövődményekhez vezet. Négy fertőzött betegből egynek kórházi ápolásra van szüksége, 1000 személyből egy ember számára halálos a betegség – állítják a szakemberek. (Agerpres)
OMLADOZIK A NÉP HÁZA. Az ott dolgozókat és a látogatókat is veszélyeztetik azok a kődarabok, amelyek lassan rendszeresen leválnak a parlamentnek is otthont adó Nép Háza homlokzatának különböző szakaszain. A Nicolae Ceauşescu által építtetett monstrum már nagyon megérett a javításra, de egyelőre még a legminimálisabb beavatkozásra sincsenek források. Az épület adott részein – így a szenátus egyik bejáratánál – már korlátozták a bejárást, illetve fémlemezekkel védik az arra járókat attól, hogy a fejükre essen egy kő vagy vakolatdarab. A szakértők szerint a homlokzatot alkotó kövezetet kezelni lehetne, megakadályozva a további omlást, de ehhez legkevesebb 12 millió euróra lenne szükség, a cseréhez pedig nagyjából 35 millióra. Hogy honnan, az egyelőre rejtély. (Digi24)