Hatmillió embert hallgatott le a hírszerzés?

2018. június 1., péntek, Belföld

Hatmillióra tehető a Román Hírszerző Szolgálat (RHSZ) által 2005 és 2016 között lehallgatott emberek száma – jelentette be tegnap Claudiu Manda, az RHSZ működését felügyelő parlamenti bizottság szociáldemokrata elnöke.

Manda abból vonta le a következtetést, hogy ebben az időszakban a RHSZ több mint 311 ezer megfigyeléséhez szerzett felhatalmazást, márpedig egy-egy lehallgatási ügy a politikus szerint átlagosan húsz személy megfigyelését, illetve telefonjának lehallgatását jelenti. A bizottsági elnök a titkosszolgálat tevékenységéről készült jelentés egyik általános következtetéseként megállapította, hogy az RHSZ visszaélt a nemzetbiztonsági, illetve az ügyészségi megfigyelések és lehallgatások törvény adta lehetőségével.

Manda beszámolt arról, hogy a nemzetbiztonsági lehallgatások száma már 2005-ben is megközelítette az 1400-at, 2013-ig pedig csaknem megháromszorozódott, meghaladva a 3700-at. Az ügyészségi (korrupciós és egyéb bűnvádi vizsgálatokban elrendelt) lehallgatások száma a 2005-ben feljegyzett 5000-hez képest egy évtized alatt megtízszereződött: 2015-ben már 51 ezer fölé emelkedett. Az RHSZ által a vádhatóságok számára végzett lehallgatások száma 2016-ban esett vissza (12 ezerre), mivel abban az évben állapította meg az alkotmánybíróság, hogy az ügyészségek nem bízhatják más állami szervekre az általuk elrendelt megfigyeléseket.

A szervezett bűnözés és korrupció leleplezésére indított bűnvádi eljárásoknál sem szűntek meg 2016-ban a titkos megfigyelések és lehallgatások, de az alkotmánybírósági döntés óta azokat nem végezheti az RHSZ.

A hírszerzésnek továbbra is kötelessége átadni a terhelő bizonyítékokat az ügyészeknek, ha a megfigyelések során bűncselekményt fedez fel.

A szociálliberális kormánytöbbség vezetői azt állítják, hogy Romániát valójában a titkosszolgálatok és ügyészségek embereiből álló, mindenkit megfigyelő sötét háttérhatalom irányítja, amely koholt vádak alapján indít eljárásokat az útjában álló közéleti szereplők ellen.

Tegnap este az RHSZ cáfolta Claudiu Manda kijelentéseit, és közölte: 2004–2016 között 28 784 megfigyeléshez szereztek felhatalmazást.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2018-06-01: Világfigyelő - :

Elmarasztalták Litvániát és Romániát (Titkos börtönök)

Elmarasztalta Litvániát és Romániát tegnap a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) által a két országban korábban működtetett titkos börtönök ügyében.
2018-06-01: Belföld - :

Politikai felügyelet alá kerülhetnek az ügyészek

A korrupcióellenes ügyészség (DNA) szerint fennáll a veszélye annak, hogy sérül az ügyészek függetlensége, miután az alkotmánybíróság arra kötelezte az államfőt, hogy – az igazságügyi miniszter kezdeményezésének helyt adva – leváltsa tisztségéből Laura Codruţa Kövesi főügyészt.