Hírsaláta

2018. június 7., csütörtök, Belföld

VERESPATAK NEM LESZ VILÁGÖRÖKSÉG. Románia lemondott arról, hogy Verespatak felkerüljön a világörökségi listára: Viorica Dăncilă kormánya hivatalos tájékoztatást nyújtott be arról, hogy nem támogatja a Fehér megyei településnek az UNESCO világörökségi listájára történő felterjesztését, amelyet még 2016-ban készített elő a Cioloş-kabinet.

A pályázat visszavonásáról szóló információt Adrian Cioroianu, Románia UNESCO-nagykövete tegnap erősítette meg. A volt külügyminiszter elmondta, a lemondólevél a kulturális minisztériumtól származik, a külügyminisztérium juttatta el az UNESCO-hoz. Cioroianu  sajnálja, hogy a kormány előzetes közvita nélkül döntött a felterjesztés visszavonásáról, holott nemrég a Műemlékek és Helyszínek Nemzetközi Bizottsága is támogatásáról biztosította a kezdeményezést. Elmondta: a Dăncilă-kabinet arra hivatkozva döntött így, hogy a kanadai Gabriel Resources társaság 2017-ben kártérítési pert indított Románia ellen. Verespatak számára civil szervezetek kértek nemzetközi védelmet, annak reményében, hogy ezzel megakadályozhatják a környező hegyek apróra őrlésével és ciántechnológiás átmosásával járó aranybányaprojektet. (Krónika)
ÚJABB POFON IOHANNISNAK. Még egy vereséget szenvedett az alkotmánybíróságtól Klaus Iohannis államfő: a taláros testület visszautasította a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) működését szabályozó törvény módosításával kapcsolatban benyújtott óvását. Igaz, nem érdemben, hanem arra hivatkozva, hogy a törvényes határidő lejárta után terjesztették be. Iohannis május 11-én emelt alkotmányossági kifogást a jogszabály ellen, kiemelve, hogy noha korábban két alkalommal is kértek normakontrollt, az még tartalmaz alkotmányellenes előírásokat. (Mediafax)
VISSZA A KITÜNTETÉSEKKEL. A bűnvádi perekben jogerősen elítélt személyek állami kitüntetéseinek visszavonását kéri – nem először – Klaus Iohannis államfőtől a Societatea Timişoara nevű civil szervezet. Levelükhöz egy névsort is mellékeltek azokkal, akik törvényszegéseik miatt méltatlanná váltak ezekre a különböző rangú érdemrendekre, de ennek ellenére a nemzeti méltóság védelmezőiként lépnek fel, és becsületbeli bizottságok elé hívatnak más, el nem ítélt személyeket, számon kérve tőlük Románia lejáratását, holott éppen az becsteleníti meg Romániát és a románokat, hogy a bűnözők ezekben az elit közéleti tisztségekben helyet kapnak. A 17 nevet tartalmazó lista élén Adrian Năstase volt szociáldemokrata kormányfő áll, akit két ízben ítéltek börtönbüntetésre, mögötte a három perben összesen 10 év és 5 hónap börtönre ítélt Irina Paula Jianu (az Országos Építészeti Felügyelőség volt vezetője, aki Năstase cinkosaként bűnhődött), majd a két év letöltendőre ítélt Miron Tudor Mitrea volt közlekedési miniszter, a kétszer is kitüntetett Şerban Alexandru Brădişteanu orvos (akit azért ítéltek egy évi felfüggesztett börtönre, mert megpróbálta elodázni Năstase bebörtönzését, és aki ma is a Románia Csillaga érdemrend odaítélő bizottságának tagja), és Rodica Mihaela Stănoiu miniszter, akit 1963-tól 1987-ig terjedő besúgói múltja miatt fosztanának meg a temesváriak a kitüntetésétől. (ziare.com)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2018-06-07: Belföld - :

Szuverén alap

Elfogadta a képviselőház tegnap a 33 román állami vállalat részvényeit tartalmazó szuverén fejlesztési és befektetési alap létrehozásáról szóló törvényt, amelyen a szociáldemokraták másfél évet dolgoztak.
2018-06-07: Belföld - :

Panaszt tett az alkotmánybíróság

A Velencei Bizottsághoz, az Európa Tanács főtitkárságához és az Európai Alkotmánybíróságok Értekezletének elnökéhez fordult a román alkotmánybíróság a testületet ért éles támadások miatt.