Egy zacskó konzerv

2018. június 16., szombat, Jegyzet
László Zsuzsa

A születésnapomon rám írt egy lány. Már nem is annyira lány. Színészgyermek ő is. Nem egy időben  „lógtunk’’ a színfalak mögött, az öltözőkben. Fiatalabb. A húgomnak volt osztálytársa, barátnője, sok időt töltött nálunk. Amerikában él, érdeklődött az apám felől, az öcsémről kérdezett.

A húgomról tud ezt-azt. „A ti családotok volt az én második otthonom sokáig. – Szeretve voltál.” Szóba került az édesapja. Nem lehetett könnyű egy nyugtalan, nyughatatlan apával. Egy szent  „őrülttel”. Jelenség volt, és egy jelenséggel nem lehet csak úgy együtt élni. Egy jelenség saját magával is állandó küzdelemben áll. Zseni volt, és a zseniségnek ára van. Békétlen volt, és a békétlenségnek is ára van. Fizetett is érte. Meghurcolták,  megfosztották a szabadságától, a színpadtól, emberi méltóságától. Vitte a keresztjét még egy ideig, aztán elment... Visky Árpád. Másképp mondott verset, másképp csinált mindent, mint a „földi halandók’’.

Tompa Gábor előadásában az Árpi Woyzeckje egy új utat mutatott. Tizenhét évesen hirtelen egy más dimenzióba kerültem. Olyan volt, mint az ugyanabban az évben megélt első nagy szerelem, amely egy életre megváltoztatott, megnyitott bennem valamit.

 

Aztán Árpi eltűnt egy időre. Amikor megőszülve, zavarodottan előkerült, egy segítőkész régi ismerős munkát ajánlott neki Marosvásárhelyen. A konzervgyárban...

Főiskolás voltam, az apám kérte, hogy nézzen néha rám. Megtette többször is.

Egy alkalommal ebédelni hívott a Maros vendéglőbe. Fél órát csendesen beszélgettünk, aztán odakiáltott a főpincérnek: „Marci, te is megőszültél! Én azt hittem, azt csak a börtönben lehet a veréstől.” Nem emlékszem, mit ebédeltem... Csak arra, hogy megkért, kísérjem el egy barátjához. Nem messze van a műterme. Fél egyedül az utcán. A barátjánál vodkát ittunk, és arról mesélt, hogy Szilágyi Domokossal szokott beszélgetni... Én aztán eljöttem. Pár hét múlva egy reggel várt rám a főiskola előtt. Egy nejlonzacskó volt a kezében. „Mit csinálsz itt, Árpi? – Tegnap volt az utolsó napom a gyárban, megyek haza. Mit üzensz apádnak?” A kezembe nyomta a zacskót. „Ezt neked hoztam. Egy ideig elég lesz.” Tele volt konzervvel. Elbúcsúztunk.

Akkor láttam utoljára.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2018-06-16: Közélet - Mózes László:

Szigeti Edit képeskönyve a természetről (Új természetfotók a Vadászati Múzeumban)

A magyarországi Nimród Vadászújság számára ír és fényképez a keszthelyi Szigeti Edit, akinek csütörtök este nyílt természetfotó-kiállítása Sepsiszentgyörgyön. A Székelyföldi Vadászati Múzeumban bemutatott tárlat címe Színek, hangok, illatok – fényképezőgéppel a természetben, a képek többnyire a Kis-Balaton élővilágát mutatják be.
2018-06-16: Közélet - Nagy B. Sándor:

Idén is aktívan nyaral az Osonó

Az iskolák lassan bezárják kapuikat, diákok és tanárok egyaránt várják a jól megérdemelt pihenést. Vannak, akik édes semmittevésben töltik a nyarat, mások az aktív pihenést választják. Fazakas Misi – aki a tanévet és a nyarat is nagyon aktívan tölti – mesél nyári terveiről, külön kitérve az Osonó Színházműhelyre, a Plugor Sándor Művészeti Líceum általa vezetett drámatagozatára, valamint a Művészeti és Népiskolával közösen szervezett projektjeire is.