A CIVEK — Civilek Háromszékért Szövetség két témakörben szándékozott egyeztetni, illetve javaslatait elfogadtatni a csütörtök délutáni, A civil szféra és az önkormányzat partnerségi kapcsolata című kerekasztal-beszélgetésen: Sepsiszentgyörgy pályáztatási rendszerének átalakítása, valamint a Lábas Ház működtetése. A CIVEK által kidolgozott javaslatcsomagot Berecki Kinga elnök ismertette.
Az önkormányzatnak nem kulturális, illetve sport tematikájú pályázati alapot kellene elkülönítenie költségvetéséből, hanem működési alapot és projektalapot, a pályázatok elővéleményezését pedig egy, a CIVEK által kijelölt szakbizottságnak kellene elvégeznie. E javaslatokkal csupán annyi a gond — hívta fel Sztakics Éva alpolgármester a figyelmet —, hogy a törvény nem engedi, hogy önkormányzatok civil szervezetek működési költségeit fedezzék, másrészről csak Sepsiszentgyörgyön évente 100—150 civil szervezet pályázik, ehhez képest a mindössze harminckettőt tömörítő CIVEK-ről nem lehet tudni, mennyire ernyőszervezete az összes háromszéki vagy legalább sepsiszentgyörgyi civil kezdeményezésnek. Elhangzott viszont polgármesteri ígéretként, hogy az idei 300 000 lejes pályázati alapot jövőre 500 000 lejesre bővíti az önkormányzat.
Ami a Lábas Ház működtetését illeti, a CIVEK azt javasolta, vállalja gazdasági működtetését és adminisztrálását, viszont a benépesítésről ők döntenek, pályáztatási rendszer alapján. Elképzelésük szerint a tíz kiadható helyiségben ennél több szervezet kapna helyet, ez lenne az egyik biztosítéka annak, hogy az épületben folyamatos tevékenység zajlik. Antal Árpád polgármester tudomásul vette a vállalást, de fenntartásokkal kezeli, részint a CIVEK nem lemérhető reprezentativitásának okán, részint a szervezet politikai vonatkozásai miatt. Szerinte is fényűzés lenne csupán tíz szervezetnek helyet adni a Lábas Házban, arról viszont, hogy milyen alapon állt össze az a lista, melyet az előző önkormányzat javasolt a Lábas Ház helyiségeinek bérlőiként, nincs tudomása — mint kiderült, a civil szervezetek képviselőinek sem. A polgármester a CIVEK partnerségét abban látja, hogy egy átlátható, korrekt kritériumrendszert dolgozzon ki a Lábas Házba kívánkozó szervezetek pályázati elbírálására — kiderült, ezt a CIVEK már megtette, de az előző önkormányzat nem vette figyelembe javaslatukat. Végezetül a polgármester azt ígérte, bár a Lábas Ház még mindig nem készült el — elődje, Albert Álmos utoljára a Szent György Napokon azt ígérte, a helyhatósági választásokig befejezik az épületen a munkálatokat —, kiírja a benépesítésére vonatkozó pályázatot, s az elbírálásnál majd figyelembe veszi a CIVEK javasolta kritériumrendszert.