Külön utakon — választók nélkül?

2008. július 26., szombat, Máról holnapra
Farcádi Botond

A tegnapi RMDSZ—MPP tárgyalások egyetlen pozitívuma, hogy egyáltalán egy asztalhoz ültek a két alakulat képviselői. És egyetlen eredménye csak az lehetne, ha ismét tárgyalóasztalhoz ülnének — ehhez azonban érettségre, felelősségtudatra lenne szükségük. És persze, oda kellene figyelniük az erdélyi magyarság akaratára és érdekeire.

A tárgyalások kimenetele, sajnos, előrelátható volt, még ha Orbán Viktor és Tőkés László is a megegyezésre kérték az MPP-t. Jelezte a kudarcot az is, hogy sem Markó Béla, sem Szász Jenő nem vett részt a találkozón. Jelezte az RMDSZ ultimátumszerű felszólítása. Jelezték az MPP politikusainak zavaros, egymásnak ellentmondó nyilatkozatai. A bálványosi találkozó után egy héttel például Szász Jenő még mindig tanulmányozni akarta azt a javaslatot, amelyet már az egész erdélyi magyarság ismert. A polgáriak sepsiszentgyörgyi szervezete pedig egy nappal a találkozó előtt rukkolt elő egy teljesen új javaslattal. Mindeközben majdminden MPP-politikus arról beszélt, hogy az alakulat identitása forog veszélyben, ha elfogadják a szövetség ajánlatát. Sőt, az egész párt születése hiábavaló volt, ha az RMDSZ listáin indítják jelöltjeiket — hangoztatták. Mintha cél és eszköz teljesen összekeveredett volna az MPP vezetőinek fejében, mintha elfeledték volna, hogy alternatívát azért akartak kínálni, mert a magyarság érdeke kívánta ezt. Mintha már csak egyetlen érdek, éspedig a pártérdek létezne számukra. Pedig az MPP identitását sokkal inkább az veszélyezteti, ha nem képes szem előtt tartani az erdélyi magyarság érdekeit.

A tárgyalásoknak tehát egyelőre csak vesztesei vannak. Vesztett az MPP, mert képtelen volt a pártérdek elé helyezni a nemzeti érdeket. Vesztett az RMDSZ is, mert vélhetően nem sikerül visszahódítania kiábrándult választóit, és kevesebb embert tud majd megszólítani, mint az összefogás esetén. Előfordulhat ugyanis, hogy a külön utakat választó szervezetek választópolgáraik jelentős része nélkül lesznek kénytelenek versenybe szállni.

A patthelyzetből az egyedüli kiutat az RMDSZ ajánlatának elfogadása és a tárgyalások folytatása jelenthetné. Hogy legalább az erdélyi magyarság ne kerüljön a vesztesek közé.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 886
szavazógép
2008-07-26: Közélet - Albert Levente:

Munka után szórakozás (Máltaisok ifjúsági fesztiválja)

Mérik a babgulyást
Munka után a megérdemelt kikapcsolódás — ez a jelszava a napokban zajló országos ifjúsági fesztiválnak, melyet idén második alkalommal szerveznek a Máltai Segélyszolgálat mikóújfalusi táborában.
2008-07-26: Közélet - Farkas Réka:

Elégedetlenek a demokrata-liberálisok (Öt jelölt hat helyre)

Négy képviselőjelöltet és egyetlen szenátori mandátumra pályázót állít a parlamenti választásokon Kovászna megyében a Demokrata-Liberális Párt — közölte Gheorghe Baciu megyei elnök. Ő képviselői tisztségre pályázik a Bodzaforduló-Kovászna körzetben, Sepsiszentgyörgyön a fiatal demokraták vezetője, Dan Suciu lesz a jelöltjük, és kevésbé ismert jelöltek — Liviu Comăneci, illetve Onea Gheorghe — indulnak a teljesen esélytelennek tekintett Kézdiszé­ken és Erdővidéken. A két szenátori hely közül egyelőre csak egyre van jelöltjük, Petre Străchinaru, aki elmondása szerint elfogadta a felkérést, szavazatokat szeretne vonzani pártjának, de tudja, nincs esélye a tisztség megszerzésére.