Egy hét alatt nem tudják megváltoztatni a gyermekeket, akik az ország öt roma közösségéből érkeztek a Máltai Szeretetszolgálat által szervezett táborba, de tehetnek azért, hogy jól érezzék magukat, és élményekkel gazdagodva térjenek haza – állítja Székely Róbert táborvezető. Az ötvenkilenc bukaresti, pitești-i, szatmárnémeti, sepsiszentgyörgyi Őrkő telepi és sepsikőröspataki táborlakó többsége először hagyja el otthonát több napra, ezért minden, amivel ezekben a napokban találkoznak és amit tapasztalnak, új számukra.
A vasárnapi érkezéskor kiderült, sokuknak nincs fogkeféje, fogkréme, egyik étkezésnél többen gyanakodva nézték a tehéntúrós gombócot a tányérukon, és sok egyébre is rácsodálkoztak. A brassói állatkerti látogatáson sokan összetévesztették az oroszlánt a tigrissel, nem ismerték a púpos tevét – minden bizonnyal közülük kevesen forgattak állatos meséskönyvet. A bejelentkezési lapon a gyermekek 90 százalékánál nem a szülők szerepelnek abban a rovatban, ahol egy felnőtt családtag elérhetőségét kell megjelölni, legtöbbjüket nagyszülők, rokonok nevelik, szüleik külföldön dolgoznak vagy koldulnak – ismertette Székely Róbert.
A táborszervezők és a Máltai szolgálat önkéntesei azt szeretnék, hogy a 9–11 éves gyermekek itt felszabadultan szórakozzanak, hisz többségük otthon valóságos pótszülője a kisebb testvéreknek, és dolgozniuk is kell, elvégezve a ház körüli teendőket.
Az első napokban fegyelmi gondok is voltak. Az ifjúsági korosztályú bukarestiek nemcsak koruknál fogva viselkednek másként, mint a náluk kisebbek, hanem abban is különböznek a többiektől, hogy egy nagyvárosban élnek szétszórtan, míg a másik négy településről érkezett gyermekek elszigetelt roma telepeken nőnek fel. A nyelvi akadály és az ebből adódó kisebb konfliktusok is nehezítették kezdetben a fegyelmezést, de a vegyes csoportokban szervezett játékok, csapatösszeverő tevékenységek révén egy-két nap alatt sokat oldódott a feszültség. Esténként tábortűznél beszélgetnek, filmet néznek, ki-ki a saját anyanyelvén szinkronizálva, hisz kevesen tudnak jól olvasni. Székely Róbert elmondta: a kedd esti film a másság elfogadásáról szólt, a táborozók ezt megértették, és utána a beszélgetésen is ezt a témát feszegették, ami jó lehetőség volt arra, hogy megerősítsék a gyermekekben, legyenek büszkék magukra, származásukra.
A Benedek-mezői cigánytábor része a Romániai Máltai Szeretetszolgálat roma programjának, amely révén a szervezet tizenegy településen több mint háromezer gyermekkel és fiatallal van kapcsolatban. Az érintett célcsoportokban klubszerű tevékenységeken foglalkoznak a roma gyermekekkel, van, ahol húszan-harmincan vesznek részt, máshol akár kétszázan is. Tischler Ferenc, a szeretetszolgálat országos főtitkára lapunknak elmondta, Szatmárnémetiben igen sikeres a programjuk, több cigány fiatal végzett szakiskolát, a közösség egy tagja jelenleg munkatársuk a Máltai szervezetben. Azt hangsúlyozta, bíznak abban, hogy a gyermekeken keresztül meg lehet változtatni a roma közösségeket.
A megyék közti roma táborba azokról a helyszínekről hoztak gyermekeket, ahol a legszélesebb körben és több éve működik a Máltai Szeretetszolgálat programja, tervezik, hogy jövőben régiónként rendezik meg a tábort.