A megyei önkormányzat tegnap első alkalommal tartotta kihelyezett ülését Kézdiszentléleken. A közösségi házban zajlott eseményen a megyei tanács tagjai mellett meghívottként jelen volt Kovászna és Torja polgármestere, valamint a kézdiszentléleki önkormányzat több tagja. Az ülést megelőzően Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke vetített képes előadás során beszámolt arról a tízéves időszakról, amióta ő vette át a megyei tanács vezetését, illetve a következő tizenkét év terveit körvonalazta.
Tamás Sándor elmondta: tíz évvel ezelőtt, 2008. június 20-án választották meg először tanácselnöknek, és szinte napra pontosan két évvel ezelőtt, 2016. június 22-én kezdte meg munkáját a jelenlegi megyei tanács. Megköszönte az elmúlt időszakban végzett közös munkát a tanácstagoknak, a megye polgármestereinek és munkatársainak egyaránt. A megyei önkormányzat legfontosabb feladata a gyermekvédelem és szociális háló, az egészségügyi rendszer, a megyei utak és a megyei közszolgáltatások fenntartása. Mint mondta, évről évre több feladat kerül át hozzájuk, s bebizonyosodott, hogy jobb gazdái például a megyei kórháznak, mint az állam.
„Önként vállalt feladatainkat, mint például a turizmus, hagyományőrzés, közösségépítés, különböző programok révén működtetjük, fontos ez is, hiszen nagymértékben befolyásolja a mindennapok hangulatát” – hangsúlyozta a tanácselnök.
Szerinte a megye jövőképét a mikrorégiók fejlesztése és a nagyobb regionális együttműködés határozza meg. „Életbevágó a környező megyékkel együtt dolgozni, de az erdélyi szintű együttműködés is fontos kérdés, a vidombáki reptér, a Brassó–Sepsiszentgyörgy–Kézdivásárhely–Bákó autópálya mind-mind olyan ügy, amely mentén mindannyiunknak fel kell sorakoznunk.”
Célként fogalmazta meg, hogy 2030-ig a megyei utak 95 százalékán jó körülmények között lehessen közlekedni, és a megye településeinek 95 százalékán legyen kiépítve a víz- és szennyvízhálózat. Jelenleg 50 százalék alatt állunk, de a következő tíz évben lesz arra uniós pályázati lehetőség, hogy majdnem megduplázzuk a lefedettséget.
Balogh Tibor, Kézdiszentlélek polgármestere a Kászon-patak szabályozásának megoldását említette olyan fontos eredményként, amelyben a megyei önkormányzatnak kiemelt szerepe volt. Ugyanakkor a megyei önkormányzat támogatását kérte, hogy be tudják fejezni Kiskászon új római katolikus templomát.
A júniusi kihelyezett tanácsülésen helyi és községi utak javítására, karbantartására Kovászna városának 200 ezer, Kézdiszentléleknek 200 ezer, Torjának 200 ezer, Maksának 120 ezer, Dobollónak 70 ezer lejt ítéltek oda.
A megyeitanács-tagok 130 ezer lejt hagytak jóvá a népszerű iskolatáska-program idei lebonyolítására.
Hat éve indított programról van szó, a tanfelügyelőséggel együttműködve évente 2000–2300 előkészítő osztályos kisdiák kap iskolatáskát, benne üzenőfüzettel, tízórais dobozzal, tolltartóval, színes és grafitceruzával.
Akárcsak a hulladékgazdálkodási pályázatnál, Kovászna Megye Tanácsa átvállalja a helyi önkormányzatoktól a megye ivóvíz- és szennyvízhálózatának regionális fejlesztését célzó európai uniós pályázat önrészét, a mostani tanácsülésen a 80 millió eurós program finanszírozási iratcsomójának és az odaítélési dokumentáció előkészítésének támogatásáról szavaztak egyhangúlag. Erre a célra a megyei tanács 138 ezer lejt hagyott jóvá tegnapi soros ülésén.
Ugyanakkor a székely identitás erősítése céljából társfinanszírozási szerződést fogadtak el Kovászna megye és a Hargita Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság között a XII. Székelyföld Kerékpáros Körversenye megszervezésére. Kovászna Megye Tanácsa minden évben támogatta a kerékpáros körversenyt, amelynek mindig van és volt Kovászna megyei szakasza is. Idén a verseny megszervezéséhez a megyei önkormányzat 40 ezer lejjel járul hozzá, ez a legnagyobb összeg, amelyet az elmúlt tizenkét évben adtak – mondotta Tamás Sándor.
A megyei önkormányzat elnöke azt is elmondta, hogy nem véletlenül tartották kihelyezett ülésüket a Perkő alatti községben, hiszen a megyei tanács komoly anyagi támogatást biztosít arra, hogy be tudják fejezni a községi utak korszerűsítését Kiskászonban és Kézdikőváron, amelynek nagyobb részét a kormány biztosítja, az önrészhez nyújt a megyei tanács anyagi támogatást.
Az elnök azt is elmondta, hogy tavaly 50 ezer lejt adtak a kiskászoni templom munkálataira – annyit tehát, amennyit kértek –, idén a szűkös pénzügyi keret miatt erre nem volt lehetőségük, de jövőre is jól jön majd a támogatás.
A Tarnóczi-Mikes-kastély még álló kapuja. Iochom István felvétele.
A megyei önkormányzat ugyanakkor anyagi támogatást ajánlott fel a Tarnóczi–Mikes-kastély bejárati kapujának felújítására, megmentésére.