Huszonötödik alkalommal szervezte meg a kolozsvári Napsugár gyermeklap az óvónők és tanítók szakmai tanácskozását. Az Illyefalván tegnap véget ért Napsugár-napok kiemelt témái között szerepelt az anyanyelvi oktatás elemi osztályokban, a népmese mint a jellemformálás eszköze, néphagyományok tanítása, valamint a kineziológia lehetőségei a tanulás megkönnyítésére, a tanulási zavarok kezelésére kérdéskör.
A szakmai napok szervezői úgy vélik, a legfőbb tudás a lélekben rejlik, ezért arra biztatják a pedagógusokat, keressék és tanítványaiknak adják át a tantárgyak lelkét, ne csupán az elvont fogalmakat, és akkor a gyermekek szívesebben és könnyebben tanulnak – mondta lapunk érdeklődésére Zsigmond Emese, a Napsugár főszerkesztője Az interaktív előadások alatt kiderült, a Napsugár-tanácskozások más jellegűek, mint a szokványos pedagógusképzések, mert ezeken a lélekre figyelnek, a tanulást olyan természetes folyamatnak tekintik, amelyben az új ismeretek befogadásának és rögzítésének feltétele nemcsak az agyi tevékenységtől függ, hanem a lelki egyensúlytól is. Ebben a témában Várdai Gabriella nagyváradi kineziológus nyújtott gyakorlati útmutatót a jelenlévőknek, olyan használható mankót adva a kezükbe, amellyel az óvodai csoportban vagy az osztályban felpezsdíthetik a gyermekek bekapcsolódását a tevékenységbe. Felhívta a figyelmet a vízivás és a mozgás fontosságára, és olyan mozgásgyakorlatokat mutatott be, amelyek néhány perc alatt megnyitják az agyat a tanulásra, mintegy bekapcsolják az odafigyelésre. Az éneklés, a hangszeren játszás is hasonló jótékony hatással bír – mondta a szakember.
Meghatározás szerint a kineziológia olyan pedagógiai és pszichológiai elemeket is tartalmazó készség-, képesség- és személyiségfejlesztő, prevenciós jellegű holisztikus módszer, amely figyelembe veszi a test-lélek-szellem egységét, hatékonyan befolyásolja a test energiaáramlását, az érzelmi stressz feloldásával energetikai egyensúlyt hoz létre a testben, s aktivizálja annak öngyógyító mechanizmusát (kineziologialap.hu).
A módszer mifelénk kevésbé ismert, hazai viszonylatban a kineziológia nem szerepel a szakmák listáján, az országban csupán három képzett kineziológus folytat tevékenységet – ismertette Várdai Gabriella.
Szerinte fontos lenne szélesebb körben használni a módszert, ami többek között segíthet a diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia kezelésében is. Zsigmond Emese az anyanyelvi oktatásról, Szántai Lajos budapesti magyarságkutató, művelődéstörténész népmesékről, hitvilágról tartott előadást, rajzokról, mai mesékről Karda Zenkő és Sikó-Barabási Eszter beszélt, Szabó Kinga a népi gyermekjátékokat és kézműves-foglalkozásokat vezette. A tíz megyéből jelen lévő harminc pedagógus ajándékba kapta a szakmai tábort, mindannyian olyan Napsugár- és Szivárvány-terjesztők, akik a gyermeklapot felhasználják az oktatásban, és ezáltal is olvasásra, kreatív feladatok megoldására nevelik tanítványaikat.