Összefogtak és közösen mozgósítanak a csütörtöki kézdivásárhelyi tüntetésre az erdélyi magyar pártok és szervezetek. Beke István és Szőcs Zoltán elítélését mindannyian olyan sérelemnek tekintik, amelyért fel kell emelni szavunk – hangoztatták a hétfői sepsiszentgyörgyi egyeztetést követően.
A Magyar Polgári Párt (MPP) székhelyén gyűltek össze a háromszéki politikusok, civil szervezetek képviselői, Kulcsár Terza József MPP-s pártelnök kezdeményezésére mindenki igennel válaszolt. Segítenek a szervezésben, toboroznak, buszokat indítanak ha szükséges, közös cél, hogy minél nagyobb tömeg gyűljön össze a csütörtökön délután hat órára tervezett tüntetésre. Elsősorban a kézdivásárhelyiekre, felső-háromszékiekre számítanak, de bíznak benne, szép számmal érkeznek majd támogatók a székelyföldi nagyobb városokból. A politikusok a mozgósításban számítanak az egyházak, civil szervezetek, pedagógusok segítségére is.
Kulcsár-Terza József kiemelte, több ízben bebizonyosodott már, hogy eredményes lehet magyar ügyekben az összefogás, ilyen volt a himnuszper, a kovásznai szívkórház átnevezésének megakadályozása. Sajnálatosnak ítélte a mostani találkozó apropóját, hogy a magát demokratikusnak tartó Romániában terroristának nevezhetnek és elítélhetnek ártatlan embereket. Láthatjuk, mi történik Bukarestben, ha életbe lép a két héttel ezelőtt kezdeményezett románellenességet büntető törvény, akkor a székely zászlóért, a magyar szóért, az autonómiakövetelésekért is elítélhetnek bárkit. „Nem szabad hagynunk, száz éve el akarnak bennünket takarítani Erdélyből, de nem fog menni. (…)
Meg kell mutatnunk, hogy nem félünk, ha baj van összefogunk, magyarságunkért kiállunk”
– hangsúlyozta az MPP-s politikus.
Aránytalan, méltánytalan és igazságtalan ítélet született, Székelyföldön nincsenek terroristák, és nem terrorista sem Beke István, sem Szőcs Zoltán – hangsúlyozta Grüman Róbert a háromszéki RMDSZ ügyvezető elnöke. Meglátása szerint
a múltheti ítélettel példát akarnak statuálni, hogy elgáncsolják az autonómiaharcot, de ez nem fog sikerülni.
Kifejtette, még mindig van több jogi lehetőség: külföldön a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordulhatnak, itthon kérhetnek rendkívüli jogorvoslatot, illetve kegyelmet adhat Klaus Iohannis államelnök. Ezekről a lépésekről a bírósági indoklás után döntenek, addig azonban a tiltakozás demokratikus eszközével kell élni. Az RMDSZ ott volt szombaton is, ott lesz a csütörtöki tüntetésen is, mozgósítanak, mert fontosnak tartják a közös kiállást – fejtette ki az RMDSZ ügyvezető elnöke.
: Bálint József, Grüman Róbert, Kulcsár-Terza József, Sándor Krisztina és Tőke Ervin. A szerző felvétele
A román nemzetpolitika olyan útra lépett ezzel az ítélettel, amely esetében nem tudhatjuk, mi lesz a következő lépés és hol lesz a vége – fejtette ki az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) nevében szóló Tőke Ervin.
El akarják érni, hogy megtorpanjunk jogaink követelésében és szeretnék megfélemlíteni a nemzeti ügyekért kiálló fiatalokat, az utánpótlást akadályoznák, hogy vezetők nélkül maradjon az erdélyi magyarság.
Minden erejükkel, tudásukkal ott lesznek a két székely fiatal mellett – mondotta nemcsak pártja, de annak ifjúsági szervezete, a MINTA nevében is.
Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) ügyvezető elnöke szerint a román állam múltheti döntései következtében
elérkeztünk egy olyan ponthoz, amikor egy új típusú érdekérvényesítési munkát kell elkezdeni, más eszközökhöz folyamodni.
„Talán most kell kimondanunk, hangosan, mindenki felé, hogy elég volt” – fejtette ki. A magyarság a múlt héten egy olyan pofonsorozatot kapott, amelyet nem érdemelt meg, jó lenne végre eljutni arra a szintre, hogy a mindenkori román államhatalom elismerje: ez a közösség itt van, élni, építeni, fejlődni akar. Az EMNT is igyekszik mindent megtenni, elnöke Tőkés László múlt csütörtökön tájékoztatta az EP tagjait az igazságtalan döntésről és minden lehetséges fórumon – itthon és külföldön – szóvá teszik a történteket. Sándor Krisztina azt is elmondta, a csütörtöki kézdivásárhelyi tüntetésen jelen lesz Tőkés László is.
Bálint József, az EMNP sepsiszentgyörgyi elnöke kiemelte, felháborítónak tartják az ítélete, de nem kell példának tekinteni Bekéék meggondolatlan telefonos viccelődését, azonban figyelemre méltó a bátorságuk, hogy otthon várták az ítélete, nem menekültek el. „Arra kérek mindenkit, aki nem fél, úgy legyen ott csütörtökön, mintha más esetben pénteken, érte jönnének” – mondotta.