Az Európai Bizottság múlt héten nyilvánosságra hozott jelentése, miután bírálta a politikusokat, akik állandóan keresztbe tesznek az igazságszolgáltatásnak, nehezítve az ügyészségek és bíróságok hatékony munkáját, a romániai korrupció elleni harc legnagyobb megvalósításaként emlegette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség működésének megkezdését. Csakhogy a két év politikai csatározás után megalakuló drága ANI (ahogyan Traian Băsescu államfő nevezte euforikusan az általa támogatott feddhetetlenségi ügynökséget) még távol áll attól, hogy működjék. A tények: a feddhetetlenségi ügynökség megalakítását még a viták kereszttűzében álló Monica Macovei egykori igazságügyi miniszter javasolta — feladata az lenne, hogy leleplezze a korrupt tisztségviselőket, és elriassza őket a kenőpénzek elfogadásától, amely a román korrupció fő mozgatóereje, mondhatni, melegágya.
Az intézményt, heves viták és botrányok után, a következő igazságügyi miniszter, a liberális Tudor Chiuariu hozta létre, de kezdettől nem vonzotta — ezért, azért! — a civil társadalom jeles képviselőit. Alig három hónapja van elnöke Alexandru Macovei személyében, aki csak névrokona a miniszter asszonynak.
Alexandru Macovei kifejtette, hogy az általa vezetett intézmény óriási problémákkal küzd, elsősorban állománya ma sincs feltöltve (!), mindössze negyvenkét munkatársa van, noha ennek többszörösére lenne szükség, hiszen mintegy kétszázezer személyt kellene ellenőrizi, akiknek nyilatkozattételi kötelezettségük van. Közülük százötvenezren a törvényes határidőig még le sem adták vagyonnyilatkozatukat (!?). A munkatársak jelenleg a jogtalan vagyonszerzési ügyeket vizsgálják, de munkájukat több, Abszurdisztánra mélyen jellemző probléma is nehezíti. Elsősorban nem képesek megbüntetni a szabálysértőket azon dermesztő oknál fogva, hogy hiányoznak az ehhez szükséges formanyomtatványok (!). A bürokrácia malmai láthatólag lassan, akadozva őrölnek! Ráadásul nem működik az integrált számítógépes rendszer sem, s így a digitális vagyonnyilatkozatok közül képtelenek kiszűrni a gyanúsakat.
Most újabb bírálat is érte az ügynökséget a titkosszolgálatokkal tervezett együttműködés miatt, amit sok politikus veszélyesnek és alkotmányellenesnek tart, hiszen az ügynökségnek nem az a dolga, hogy a román nemzetbiztonságot védő adatokat szerezzen be, s ha úgy véli, hogy az átvizsgáltak jövedelmei gyanúsak, kizárólag az ügyészséghez fordulhat, mely szervezet már együttműködhet a titkosszolgálatokkal.