Rendezvényeik által azt szeretnék elérni, hogy az egész vidék felértékelődjék, minél többen látogassanak Miklósvárra és a környékre – mondta gróf Kálnoky Tibor az első miklósvári Reneszánsz Kastélynapok hétfői megnyitóján. A szervezők szándéka, hogy mindenki jól érezze magát, ezért a vasárnapig tartó rendezvénysorozaton változatos programot kínálnak gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Szabó Györgyi, az egyhetes programsorozat ötletgazdája és vezetője reneszánsz kori öltözetben fogadta a megnyitóra érkezőket a kastély bejáratánál. A marosvásárhelyi származású, Franciaországban élő népművelő elmondta: célja derűt vinni a hétköznapokba, elcsalni a gyermekeket a számítógép elől, és a játék révén velük együtt visszapillantani elődeink életébe.
Délelőttönként reneszánsz táncokat tanítanak, elkészítik korabeli ruhák szabásmintáit, majd meg is varrják azokat, főznek, pónival szekereznek, lovaznak, lesz óriás társasjáték, kard- és lándzsatechnikai bemutató, íjászat, címerfestés, színjátszóműhely, vers- és meseolvasás, viselettörténeti bemutató, előadásokat tartanak szentek életéről, a reneszánsz kori étkezésről, esténként pedig Legendárium-filmvetítés, zene és tábortűz zárja a napot. Vasárnap a kastélyparkból indul az aratók felvonulása kalászkoszorúval, este táncházba hívnak kicsiket, nagyokat. A hétfői megnyitón rövid filmet vetítettek a reneszánsz korról, majd Szebeni Zsuzsa, a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi fiókjának vezetője tartott előadást a reneszánsz szellemiségről és viseletről.
Gróf Kálnoky Tibor lapunknak elmondta, a reneszánsz hét egy első kezdeményezés, tapasztalatot kívánnak szerezni arról, hogyan lehet igazán életet vinni ebbe a régi és a felújítással újjávarázsolt uradalomba.
Szerinte a kastély, a benne működő Erdélyi Élet Múzeum, a park, a reneszánsz kert, a tó, a filagória létjogosultságát az bizonyítja, ha sikerül mindezt beépíteni a helyi közösség tudatába, Erdővidék kulturális körforgásába. Elmondta: tavaly, a múzeum megnyitásának első évében ötezren látogattak a kastélyba, a kertben megépített kétszázötven férőhelyes rendezvénysátorban pedig éppen a napokban tartotta meg esküvőjét egy baróti fiatal pár. Nem kizárt, hogy nagyobb szabású szabadtéri koncerteket is tartanak majd, a lényeg, hogy legyen itt élet – jelentette ki. Érdekességként lapunknak megemlítette, hogy a kilencvenes évek elején, amikor azt mondta a miklósváriaknak, szeretné felújítani a kastélyt, egyesek úgy vélekedtek, ha ez megtörténik, akkor ők csak kintről, az utcáról, a kulcslyukon keresztül tudnak majd bekukucskálni, hogy mi történik ott.
„Egy nemzedék múlva meg tudom mutatni, hogy nem az volt a szándékom, hogy be legyen zárva a kastély, és most már tárva-nyitva van mindenki számára.”
A miklósvári Kálnoky-kastély immár nemcsak turistalátványosság, hanem különböző rendezvények helyszíne, mi több, a kastély két emeleti termében tanév közben délutáni kisegítő tanoda is működik helyi diákok számára. Gróf Kálnoky Tibor azt mondta, még sok munka van hátra, ami az eddigiekkel együtt kihívás számára, hisz egy kis településen történik mindez, de azt látja, egyre többen keresik fel a kastélymúzeumot. És ha a rendezvényszervezők felfedezik a hely varázsát, minden bizonnyal élet költözik a kastély parkjába is.