Nem tájékoztattak az illetékesek kellőképpen a vakációs jegyek felhasználásáról, így azok tulajdonosai gyakran nem is tudják, milyen szolgáltatások ellenértékét téríthetik meg az utalványokkal, hogy valójában sokrétű lehetőséget kínálnak. A téma kapcsán tegnap a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, László Endre ismertette a legfontosabbakat.
Bár már 2009-ben kormányrendelet alapozta meg a vakációs utalványok kibocsátását, évekig nem történt semmi, mígnem egy tavaly megjelent jogszabály több kérdést is tisztázott. A törvényhozók célja az volt, hogy az utalványok révén fellendítsék a belföldi turizmust, és növeljék az ágazat forgalmát.
Ennek ellenére csak idén kezdődött meg az értékjegyek jelentősebb mértékű kibocsátása, elsősorban az államnak köszönhetően, amely saját alkalmazottjai számára biztosítja a kedvezményt. Magáncégek egyelőre kevésbé élnek a lehetőséggel.
A turisztikai szakember kifejtette, 2018-ra 1450 lejben állapították meg a vakációs jegyek névértékét, ezt 12 hónapnyi munkaviszony után kaphatja meg az alkalmazott. A névre szóló utalványt kizárólag belföldön lehet értékesíteni turisztikai csomagokra, azaz szállás, szállítás vagy más mellékszolgáltatás, például gyógykezelés vagy akár szórakoztatás ára is törleszthető vele. Az utalványok érvényességi ideje egy év – ezt egyébként fel is tüntetik rajtuk –, ami azt jelenti, nem muszáj azonnal és egyszerre felhasználni, kifizethető vele akár a jövő évi tengerparti üdülés, de felhasználható egy hétvégi kikapcsolódásra, síhétvégére, kalandparkban, masszírozásra vagy kastélyban eltöltött néhány napra.
Annak érdekében, hogy a lehető legjobban kihasználják a jegyek adta lehetőséget, László Endre azt ajánlja az érintetteknek, keressenek fel egy, a szaktárca által engedélyezett turisztikai irodát, ahol elvárásaiknak megfelelő vakációs csomagot állíthatnak össze számukra, gyakran előnyösebb áron, mint amit a szállásadó ajánl, ha direkt kapcsolatba lépnek vele. Szerinte az 1450 lejes jeggyel már egy parajdi panzióban is lehet több napot üdülni, de egy szovátai hétvégére is elegendő, vagy a háromszéki kastélyok valamelyikében is beváltható.
Hangsúlyozta, az utalványt csak tulajdonosa használhatja fel – a visszaélést szigorúan büntetik, legyen szó felhasználóról vagy elfogadóhelyről –, de az egész család üdülhet vele, az utalvány értékét meghaladó szolgáltatások ára önrészként törleszthető.
A kereskedelmi kamara alelnöke azt tapasztalja, főként a tanügyben dolgozók szeretnék kihasználni ezt a lehetőséget, nagyon sokan a tengerpartra mennének, de mivel későn kapták meg az utalványokat, ott már alig találni megfelelő szállást július-augusztusra. Sok elfogadóhely van országszerte, ahol beválthatók a jegyek az év hátralévő részében, és Háromszéken a szállásadók zöme – 90 százalékuk – is elfogadja a Sodexho Pass, a Cheque Dejeuner és az Edenred által kiállított, nyomtatott vagy elektronikus vakációs utalványokat – szögezte le. Megjegyezte, Háromszéken az év első 4 hónapjában 13 százalékos forgalomnövekedést jegyeztek a turizmusban, ez 84 ezer vendégéjszakát és több mint 27 ezer regisztrált turistát jelent.
László Endre szerint a vakációs jegyek pénzügyi előnye hasonló az ebédjegyekéhez, adóvonzata pedig – a bérek utánihoz viszonyítva – alacsonyabb.