Szokatlanul magasan, tengerszint fölötti 1110 méteres magasságban fészkelő gólyacsaládot regisztráltak a Kolozs megyei Jósikafalván.
Kósa Ferenc biológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) oktatója, a romániai gólyafelmérések koordinátora az MTI-nek elmondta, hogy a Kolozs megyei gólyafészkek idei felmérése során a közelmúltban jártak annál a jósikafalvi villanyoszlopnál, amelyen már tavaly is fészekrakási kísérlet nyomait látták. A fészek most áll, és a benne lakó fehérgólya-pár három fiókát nevel. Kósa Ferenc elmondta: a jósikafalvi a legmagasabban fekvő ismert romániai gólyafészek. Az eddigi csúcsot a Hargita megyei Bélbor gólyái tartották. Ott az egykori határőr laktanya épületének a tetején 910 méteren fészkel már évtizedek óta egy gólyapár.
„Ez Kelet-Európában, Közép-Európában is ritka jelenség. Csak néhány ilyen esetről van tudomásunk Bulgáriából és Csehországból” – magyarázta a biológus. Megjegyezte: Jósikafalva környékén immár a tűlevelű erdők honosak, de nem kevés a vidéken a kaszáló, és a gólyapár ezeken találhat táplálékot.
A biológus szerint a tízévente tartott nemzetközi gólyaszámlálások adatai jelzik, hogy több országban is nőtt a magasabb területeken fészkelő gólyapárok száma. Az alacsonyabban fekvő területeken ugyanis az intenzív mezőgazdaság beszűkítette a gólyák életterét, ezért magasabbra húzódtak a folyók völgyében, a medencékben, ahol a nedves rétekről, kaszálókról gyűjtik a táplálékot. Hozzátette: a madarak elsősorban sáskával, szöcskével táplálkoznak, de olykor békát, kígyót, egeret is esznek.
A legutóbbi, 2014–2015-ben lezajlott VII. nemzetközi gólyaszámlálás eredményei alapján a romániai fehérgólya-állományt 5–6000 párra becsülik, Erdélyben 2560 fehérgólya-pár költési helyét regisztrálták. a BBTE magyar biológiai és ökológiai intézetének munkatársai a tízévenkénti európai felmérés mellett évről évre ellenőrzik a Kolozs megyei fészkeket. Idén 53 Kolozs megyei településen 83 fészket találtak, amelyek közül 57-ben neveltek összesen 193 fiókát a gólyapárok.