Még ma, július 25-én jelentkezhetnek a friss végzősök a megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatalnál, hogy nyilvántartásba vegyék őket, és ezáltal részesülhessenek a törvény biztosította jogokban, anyagi támogatásban. Míg a korábbi években több száz háromszéki diák élt a lehetőséggel, idén – a jogszabályi változások következtében – mindössze 270 fiatal regisztrált.
Kelemen Tibor igazgató tegnapi sajtótájékoztatóján egy, a háromszéki sajtóban megjelent véleményanyagra reagálva leszögezte, nem a munkavégzés ellen kampányolnak, és nem azt bátorítják, hogy a fiatalok ne dolgozzanak. Az általa vezetett intézmény feladata, hogy segítse az embereket a munkaerőpiacon történő elhelyezkedésben, így ennek része az is, hogy tájékoztatják az érintetteket mindazokról a lehetőségekről, jogokról, melyek álláskeresőként megilletik őket.
A végzősök kapcsán kiemelte, július 25-e az utolsó nap, amikor még jegyzékbe vehetők mindazok, akik számára május 25-én zárultak a tanulmányi évek (kivételt képeznek a pótvizsgára maradottak).
Az előnyök közt említette, hogy a regisztrált végzősök a nyilvántartás ideje alatt társadalombiztosítással rendelkeznek, s ezt az időszakot később szolgálati időként veszik figyelembe.
Amennyiben a végzés dátumától 60 napon belül kérik jegyzékbe vételüket, és ez idő alatt sikerül elhelyezkedniük 12 hónapnál hosszabb időszakra, úgynevezett beilleszkedési támogatásra jogosultak, melynek összege 1500 lej. Ha munkahelyük lakhelyüknél 15 km-nél távolabb van, utazási hozzájárulást is igényelhetnek. Azok a regisztrált állástalanok, akik 50 km-nél távolabb találnak munkát, és emiatt lakhelyet is váltanak, jelentős anyagi támogatást kaphatnak – 12 500 lejt – a beilleszkedés megkönnyítése érdekében, melyből a lakhatási és/vagy a család egyesítésével járó költségeiket fedezhetik.
Kelemen Tibor ugyanakkor emlékeztetett, a munkaadók is érdekeltek a végzősök alkalmazásában, az új rendelkezések értelmében ugyanis havi 2250 lejes állami támogatást kaphatnak mindaddig, míg a következő, új végzős generáció elhagyja az iskolákat.
Elismerte azt is, abszurdnak tűnhet, hogy életerős, munkaképes fiatalokat arra ösztönöznek, hogy álláskeresőként kérjék felvételüket a munkaügynél, ám az intézmény küldetése az, hogy segítse a munkavállalókat – szögezte le.
Mint mondta, nem is annyira a végzősök, sokkal inkább a szociális segélyből élők jelentik a gondot a társadalom számára. Háromszéken pillanatnyilag 2800 segélyezettről tudnak, akik hosszú évek óta állástalanok, s akiket igen nehéz kimozdítani ebből az állapotból, mindaddig, amíg egy 2 felnőttből és 4 gyermekből álló család akár havi 1300 lejes jövedelmet tudhat magáénak szociális segély címén – mutatott rá Kelemen Tibor.