Petőfi adósai vagyunk

2018. augusztus 1., szerda, Közélet

A fehéregyházi csata úgy vonult be a magyar történelembe és Európa történetébe, hogy a romlást és Petőfi Sándor eltűnését jelentette, ezért gyászolunk minden július 31-én – mondta tegnap délután az Erzsébet park pavilonja előtt Czegő Zoltán költő, író, majd átadta a hangot az uzoni fúvószenekar egy csoportjának, akik Lázár László vezényletével az emlékünnepség hangulatáról gondoskodtak, kezdetben ’48-as dalokat, végezetül pedig a himnuszokat fújva el a szép számban megjelent résztvevők előtt.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

„És megismeritek az igazságot, és az igaz­ság szabadokká tesz titeket” – olvasta János evangéliumából Ungvári Barna András uzoni református lelkipásztor, majd rövid igehirdetésében arról beszélt, hogy a földi igazságok mindig viszonylagosak, csak egy örök igazság van: mindnyájan az Úristen teremtményei vagyunk, aki a kezében hordoz bennünket a földi életben és az örökkévalóságban is.

Csakis innen meríthették a márciusi ifjak is azt a hatalmas erőt, amellyel megvívták szabadságharcukat – mondta a lelkipásztor, majd Petőfivel kijelentette, hogy bár sokszor meghajoltunk a történelem során, el nem törünk. A széthúzás, pártoskodás, meghasonlottság nemcsak a múltban volt jellemző történelmünkre, hanem a jelenben is, és sokan vannak, akik a mai fogyasztó társadalommal azt vallják, hogy az élet csupán az élvezetek hajszolása, de talán még nem vesztek ki belőlünk az igaz értékek sem, mint amilyen a másokért való áldozatvállalás – mutatott rá a lelkész, majd hozzátette: vállalni kell az áldozatot és a harcot is a krisztusi igaz­ság nevében.

Amit Petőfi elvégzett 26 esztendő alatt, azt nem sokan tudták megközelíteni 1949-től mostanáig – mondta Czegő Zoltán –, hisz ő már fiatalon nemzetben és szabadságban, irodalmi és politikai forradalomban gondolkodott.

Megnézte a világot, és mivel azt nem látta jónak, helyénvalónak, kereste annak átalakítási lehetőségeit. Vajon hány zsenire van szüksége egy népnek, hogy maga is rendteremtővé váljék? Vajon miért nem volt elegendő 1948–49 és 1956 nagy forradalmi próbája az egyszersmindenkori összefogáshoz, egységhez, amelyben az erő vagyon? – tette fel a kérdést az emlékező, majd kijelentette, hogy nemzet- és világváltó kedvünket nem külső, hanem belső ellenség fegyverezte le. A nemzetek szabadsága üzletté vált, és azok sikkasztották el, akik hitünket, erőnket elapasztották előbb egy kommunista rémálom, majd egy globálisnak nevezett világrend parancsára. Képtelenek voltunk végigmenni a szabadság felé vezető úton, pedig Petőfi megteremtette ennek az útnak a teljes „forgalom- és cselekvésrendszerét”, képtelenek voltunk folytatni azt, amiért elődeink életüket adták, így váltunk Petőfinek és szabadságharcos társainak adósaivá mi, a magyar nemzet – mondta Czegő Zoltán.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2018-08-01: Közélet - Váry O. Péter:

Nagyobb munkálatot idén nem kezdenek (Sepsiszentgyörgy )

Jó néhány utca felújítására aláírták a kivitelezési szerződéseket, de idén már újabb nagy munkálathoz nem fognak hozzá a városban – nyilatkozta Antal Árpád polgármester.
2018-08-01: Közélet - Szekeres Attila:

Vállalkozni tanítanák az őrkőieket

Vállalkozásfejlesztő tanfolyamot indít a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyed cigány közösségének vállalkozó szellemű tagjai számára. Az ötletgazda Majláth-Szabó Attila, a Szociális Háló rádióműsor roma szerkesztője, aki felvállalta a közvetítő szerepet a cigány közösség és különböző intézmények között. Eddig három tájékoztató beszélgetést szerveztek, legutóbb tegnapelőtt.