Tizenegy országból 1 128 385 aláírás gyűlt össze a Minority SafePack kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezés támogatására, miután az érintett tagországok hatóságai hitelesítették az aláírásokat – közölte tegnap az RMDSZ.
A kezdeményezők eredetileg 1 320 246 aláírást nyújtottak be, ebből az Európai Unió 28 tagállamának nemzeti hatóságai 1 128 385-öt hagytak jóvá. Azt is igazolták, hogy 11 tagállamban sikerült elérni a szükséges minimális támogatói küszöböt, noha a törvényes előírások szerint csak hét államban lett volna kötelező
A tizenegy ország: Románia, Szlovákia, Magyarország, Bulgária, Lettország, Spanyolország, Dánia, Horvátország, Szlovénia, Litvánia és Olaszország.
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke elmondta: örülnek, hogy a tagállamok nemzeti hatóságai jóváhagyták a támogatói nyilatkozatokat, mert ez azt jelenti, hogy a kezdeményezés beterjeszthető az Európai Bizottsághoz. Úgy vélte, az RMDSZ-nek az európai kisebbségvédelem zászlóshajójaként sikerült megmozgatnia az európai kisebbségeket, amelyek aláírásukkal egyértelműen kifejezték igényüket, hogy az Európai Unió rendezze helyzetüket. „Ez az eredmény az európai nemzeti közösségek, a Kárpát-medencei magyar közösség sikere, valamint az RMDSZ nagy nemzetközi sikere” – mondta Porcsalmi Bálint, aki emlékeztetett: a Minority SafePack csak az ötödik európai polgári kezdeményezés az eddigi 70 közül, amely sikeres volt. Porcsalmi szerint a számok nemcsak sikert, hanem felelősséget is jelentenek. Tisztában vannak azzal, hogy akkor kell benyújtani az aláírásokat az Európai Bizottságnak, amikor megvan a megfelelő támogatásuk.
„A következő időszakban partnereket fogunk keresni, akik támogatják kezdeményezésünket. Rendkívül fontos szerepe lesz a jövő évi európai parlamenti választásnak, hiszen ott dől el: olyan személyek fognak ülni az uniós intézményekben, akiknek fontos a kisebbségek sorsa, vagy azok döntenek majd a jövőnkről, akik több mint egymillió ember határozott kérését semmibe veszik” – mondta Porcsalmi Bálint.
Az erdélyi magyaroknak olyan Európára van szükségük, amely kiáll az őshonos nemzeti kisebbségek mellett, és nem veszélyforrásként kezeli őket.
Az utolsó akadály is elhárult a Minority SafePack elnevezésű nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezés elől – értékelte a fejleményeket Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Az államtitkár óriási sikernek és az európai őshonos nemzeti kisebbségek szempontjából történelmi eredménynek nevezte, hogy a hitelesített aláírások száma meghaladta az egymilliót. Úgy fogalmazott: az összefogás erejének szimbóluma és egyúttal megerősítés a Kárpát-medencei magyarságnak, hogy közös erővel van lehetőség hallatni hangjukat, a nemzeti kisebbségek ügyét pedig a legmagasabb európai szintekre emelni.