Orvosi tevékenységünk alapkövetelménye a betegségek megelőzése, továbbá a beteg bajának legrövidebb időn belüli megállapítása és megfelelő kezelése. Ezen feladat elvégzése nagy kihívás a sürgősségi osztályon. Szomorú, de itt látjuk, hogy milyen felelőtlen nagyon sok szülő, aki gombát ad enni kisgyermekének.
A gyermekkori gombamérgezés halálos kimenetelű is lehet – akárcsak a felnőttkori.
Ismételten felhívjuk a szülők figyelmét arra, hogy ne adjanak gombát a kisgyermeknek! A legsúlyosabb a gyilkos galóca által okozott mérgezés. Tünetei: 8–16 órás lappangási idő után hányás, hasmenés, ami kiszáradáshoz vezethet. Ezt követi a májkárosodás (enzimszint-emelkedés, icterus, bőr- és nyálkahártyavérzések). A beteg 4–10 nap alatt meghalhat. Terápia: gyomormosás – még 24 óra múlva is! –, intravénás sóoldat adása.
A légyölő galóca és a párducgalóca mérgezési tünetei az atropin mérgezés tüneteivel jelentkeznek: forró, száraz bőr, tág pupillák, szájszárazság, tachycardia (szapora szívműködés), tollforgást utánzó sztereotip kézmozgás, hallucináció.
A susulykafélék mérge a muscarin. Tünetei: izzadás, nyálazás, hányás, hasmenés, látászavar, izomrángások, bradicardia (lassú szívműködés), collapsus. Kezelés: gyomormosás, keserűsó és atropin adása, cseppinfúzió. Kisgyermeknél ezen tünetek hamarabb és súlyosabb formában jelentkeznek, ezért vezet gyakran halálhoz a susulyka elfogyasztása.
Ne mérgezzük gyermekeinket! Épp elég mindenféle méreg bejut a szervezetükbe így is: környezeti ártalmak a levegőből, a táplálék (kóla stb.), a szülők cigarettafüstje, alkoholizmusa, a szülők közti feszültség, veszekedés. Hozzátartozóik sokszor kegyetlenül bántalmazzák a kisgyermekeket, de tiszteljük, becsüljük, óvjuk őket, hiszen nem tehetnek arról, hogy milyen családba születtek. A gyermek a legnagyobb kincs, vigyázzunk rá!
Dr. Gáll Anna