A Zöld Nap Egyesület képviseletében kézdiszéki fiatalok július 8–15. között újabb nemzetközi ifjúsági cserén vettek részt a Balaton északi partján fekvő üdülőfaluban, Vonyarcvashegyen, ahol kulcsos házban és sátrakban laktak.
Ezúttal három ország – Magyarország, Szlovénia és Románia (Háromszék) – 13–15 éves diákjai kaptak lehetőséget, hogy nyolc napon keresztül együtt lakjanak és megismerjék egymás kultúráját. A háromszéki csapat hét főből állt: Klára Andrea és Bandi Nóra a kézdikővári iskola diákja, Marti Ákos Huba és Horváth Ferenc a dálnoki Darkó Jenő Gimnáziumban tanul, Náni Laura és Sárkány Barbara pedig a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképzőben. Kísérőjük és csoportvezetőjük Szabó Attila, a Zöld Nap Egyesület titkára volt.
Az első nap természetesen ismerkedéssel telt, a helyszín felfedezésével és máris sok-sok vicces élménnyel. Különböző műhelymunkák következtek, majd szabadtéri és egyéb tevékenységek. Az Europoly nevet viselő ifjúsági csere témája többek közt az európai polgárság fogalmának tisztázása, az európai országok kultúráinak játékosan történő megismerése volt. A közös nyelv az angol volt, de a közös projekten dolgozva megtanulták a nem formális oktatás eszköztárát is használni.
A három ország fiataljai azt a feladatot kapták, hogy a program végére olyan társasjátékot készítsenek el közösen, amelynek segítségével a játékosok feleleveníthetik tudásukat az európai kontinensről és annak országairól, de akár tudásukat is gyarapíthatják új információk megszerzésével. Feltétel volt, hogy az országukban fellelhető hagyományos játékokat ötvözve próbálják az új társasjátékot elkészíteni. Végül a kitartó csapatmunka eredménye egy műveltségi-ismeretterjesztő kvízjáték lett, amely az Europoly nevet kapta.
Az interkulturális est alkalmával az egyes nemzetek képviselői bemutatták országuk kultúráját, hagyományait, és ízelítőt adtak nemzeti ételeikből.
A szabadidő strandolással és kirándulással telt. Megtekintették a keszthelyi történelmi vasútmodell- és vadászati kiállítást, és egy kisebb hajóutat is megtettek a Balatonon. Az ificsere az Európai Unió résztámogatásával, az Erasmus+ programban valósult meg.
Szabó Attila