Dagonyában épül a feredő

2018. augusztus 3., péntek, Közélet

Építőteleppé változott a zabolai Csipkés. A táborral szemben lévő telken, az út mentén, a völgyet átszelő patak medrének közelében is szorgoskodnak. Közel százan munkálkodnak a Csipkés-feredő megépítésén, ők a XXIII. Székelyföldi fürdő- és közösségépítő kaláka résztvevői.

  • A nagy sárban is dolgoznak a kalákások. A szerző felvétele
    A nagy sárban is dolgoznak a kalákások. A szerző felvétele

Sokan Magyarországról érkeztek, de ott vannak a helyiek, Háromszék más településeiről érkezett kalákások és a kovásznai Havadtőy Sándor Cserkészcsapat tagjai is. Így a tíznaposra tervezett kaláka során nemcsak a fürdő épül meg, hanem a közösségi összefogás is erősödik. A lelkesedéssel, hozzáállással nincs baj, de a néhol derékig érő sár nagyban nehezíti az önkéntes feredőépítők munkáját: szó szerint dagonyában dolgoznak, a gumicsizma lett az öltözet legfontosabb része. A feredő avatását holnapra tervezik.

A kalákát a Herczeg Ágnes elnöklete alatt működő magyarországi Ars Topia Alapítvány szervezte, közösen a zabolai önkormányzattal, helyi közösséggel és a Vinca Minor Egyesülettel. A helyiekre hárul a szükséges anyagok előteremtése, a kalákások ellátásának rendezése, a Vinca Minor a munkaszervezésben vállalt szerepet. Ha befejezik a munkát, a helyiek és máshonnan érkezők számára is ingyen használható népi feredőt hagynak maguk után: medencével, fürdőházzal, játszótérrel, meditációs ponttal, fogadótérrel, lelátóval, illő kerítéssel, kapuval.

A kaláka résztvevői főképpen táj­építész-, építészhallgatók, már végzett szakemberek, de van köztük informatikus, más szakmabeli is, nagy részük visszajáró. Hozzájuk csatlakoztak a zabolaiak, háromszékiek, kinek ahogyan ideje, ereje engedte. A zabolai önkormányzat munkatársai is kiveszik részüket a munkából, ottjártunkkor épp a faanyag előkészítésén dolgoztak, helyi ácsmesterek pedig a filagória megépítésén ügyeskedtek.

 

Sok fiatal vesz részt a munkában

 

Kovács Attila tájépítő mérnök Budapestről érkezett, kilencedik alkalommal vesz részt fürdőépítő kalákában. „A budapesti tájépítészeti egyetemen találkoztam a kalákával, amely lehetőséget adott, hogy ne csak rajzoljuk a támfalakat, lépcsőket, hanem kipróbálhatjuk azt is, hogy milyen a tervek kivitelezése. Azonnal kalákafüggő lettem” – mondta érdeklődésünkre.

A Csipkés-feredő vizét még nem elemezték, de minden jel arra mutat, van gyógyhatása, mivel nyom- és mikroelemekben, ásványokban gazdag rétegeken áthaladva törnek felszínre a fürdőt tápláló források, három forrást is azonosítottak. A tervekhez képest időben kissé csúszott a munka, ez a sok eső és a sár rovására tehető. Mindezek mellett bíznak abban, hogy szombatra végeznek a feredő építésével – számolt be a tájépítész.

A Vinca Minor Egyesület több éve vesz részt a feredőépítő kalákákban, az Apor leányok feredőjénél kapcsolódtak a mozgalomhoz. Most már negyedik alkalommal vesznek részt a szervezési munkában, a kapcsolattartásban a helyi közösség és az Ars Topia között. A Csipkésben a kivitelezésben, a csapatok megszervezésében, az anyagszükséglet megállapításában, elosztásában tevékenykednek, lényegében a munkafelügyeletet végzik – számolt be a helyszínen Para Zoltán egyesületi elnök.

A népi feredők nem strandok, az új létesítményeknek is ehhez hasonlóan kell működniük, a közösséget kell szolgálniuk, a látogatók ingyen használhatják – részletezte az elnök.

Általában a feredőépítés kifejezés marad meg az emlékezetben, de a mozgalomban legalább ugyanilyen súllyal bír a közösségépítés is. Jó látni, hogy a közösségek segítik egymást, Gelencére például a bölöniek jöttek, a Csipkésbe a gelenceiek érkeztek, de megjelentek a kovásznai cserkészek is. „Ezek a jó visszajelzések arra, hogy közösségi szinten kialakulóban az összefogás, a saját gondjuk, munkájuk mellett egyre többen szakítanak időt a közösségépítő mozgalomban való részvételre. Ha valaki dolgozott itt, vagy tudja, hogy ismerőse, rokona vett részt az építésben, magáénak tekintheti a fürdőt, így viszonyulhat hozzá” – emelte ki Para Zoltán.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2018-08-03: Közélet - :

Új főnök a katasztrófavédőknél

Tisztségbe iktatták a Kovászna Megyei Mihai Viteazul Katasztrófavédelmi Felügyelőség új vezetőjét. Adrian Simtea júliusban sikeresen vizsgázott a vezető beosztásra, korábban Brassóban teljesített szolgálatot a katasztrófavédőknél, ahol a megelőzési osztályt vezette.
2018-08-03: Közélet - Iochom István:

Területcsere Kézdivásárhelyen

A júliusi tanácsülésen a kézdivásárhelyi református egyház és egy iskola területcseréjéről is döntöttek.