Az alkotmánybíróságnál emelt panaszt Klaus Iohannis államfő tegnap Viorica Dăncilă miniszterelnök ellen, amiért önhatalmúlag Paul Stănescu miniszterelnök-helyettesre bízta a kormány vezetését a jövő héten esedékes egyhetes szabadsága idejére.
Az elnök beadványában leszögezte: az alkotmány szerint az ő tiszte kinevezni a miniszterelnököt és a kormány tagjait. Rámutatott: a kormányfőnek folyamatosan – még szabadsága idején is – el kell látnia a tisztséggel járó kötelezettségeit, ha pedig úgy ítéli meg, hogy erre átmenetileg képtelen, akkor az államfő hatáskörébe tartozik, hogy ideiglenes miniszterelnököt nevezzen ki. Iohannis szerint Dăncilă túllépte alkotmányos hatáskörét és az állami intézmények közötti jóhiszemű együttműködés elvét, ezért arra kérte az alkotmánybíróságot: állapítsa meg, hogy alkotmányos természetű jogi konfliktus állt elő az államfő és a miniszterelnök között.
Alina Gorghiu liberális szenátor pozitívan értékelte az államfő lépését, mint mondta, bízik abban, hogy az alkotmánybíróság gyorsan reagál a Klaus Iohannis által jelzett alkotmányos jellegű konfliktusra, és Dăncilă máskor nem felejti el, hogy ő a miniszterelnök.
„Én már rég gyanítom, hogy a kormányfő inkompetenciája mögött ott van szakértői csapatának az inkompetenciája is, és ez az eset éppen ezt bizonyítja” – fogalmazott a szenátor.
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke viszont nem osztja az államfő véleményét, szerinte Viorica Dăncilă miniszterelnök a szabadsága idejére nem egy ügyvivő miniszterelnököt nevezett ki, hanem átadott néhány hivatali feladatot. Nincs itt szó semmiféle ügyvivő miniszterelnökről – nyilatkozta tegnap Tăriceanu, majd saját példáját hozta fel a kormányfő védelmére. „Négy évig voltam miniszterelnök, de soha nem egyeztettem az akkori államfővel arról, hogy ki látja el a kormány élén az operatív feladatokat” – emlékeztetett.
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke az ügy kapcsán elmondta, az elmúlt években még volt példa arra, hogy a miniszterelnök a kormány egyik tagjára hagyta az operatív vezetést, de az államfőnek jogában áll ezt az állapotot jelezni az alkotmánybíróságnak, amelynek feladata eldönteni, hogy ilyen esetben van-e alkotmányos jellegű jogi konfliktus vagy nincs. Hivatalos források szerint egyébként az alkotmánybíróság augusztus 14-én ismerteti álláspontját az államfő és a kormány közötti esetleges alkotmányos jellegű jogi konfliktusról.