Medvegyev Abházia és Dél-Oszétia elismeréséről

2018. augusztus 8., szerda, Világfigyelő

Oroszország békét és világos helyzetet teremtett a régióban Abházia és Dél-Oszétia függetlenségének elismerésével – jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök a grúz–orosz háború 10. évfordulója alkalmából.

A kormányfő, aki 2008 augusztusában Oroszország elnöke volt, úgy véli, el lehetett volna kerülni a háborút, ha Miheil Szaakasvili akkori grúz elnök nem tanúsított volna felelőtlen, erkölcstelen, bűnözői magatartást. A probléma gyökerét abban nevezte meg, hogy a Tbiliszi által a kilencvenes években meghozott döntéseket sem Abháziában, sem Dél-Oszétiában nem fogadták el, ami miatt orosz békefenntartókat kellett vezényelni a szakadár területekre.

Medvegyev azt hangoztatta, hogy Grúzia „békére kényszerítése” után Abházia és Dél-Oszétia szuverenitásának elismerésére a tartós béke és a stabilitás miatt volt szükség. „Ezek olyan önálló területi egységek, olyan államok, amelyekkel szerződéseink vannak arról, hogy katonai kontingenst telepítünk oda, ez világos, és senki nem fog ellenük tenni” – mondta. Számításba véve, hogy Grúzia élén akkor olyan, pszichikai értelemben kiegyensúlyozatlan ember állt, mint Miheil Szaakasvili, más lehetőség egyszerűen nem volt. Lehet, hogy ha Tbilisziben más vezetés lett volna, lehetett volna valamiről tárgyalni – tette hozzá.

Medvegyev elmondta: azért állította le az orosz tankokat Tbiliszi előtt, mert a cél nem Grúzia szétverése vagy Szaakasvili kivégzése, hanem a grúz csapatok kiverése Chinvaliból, a rendteremtés és az erőszak elszabadulásának megelőzése volt. Emlékeztetett rá, hogy a dél-oszétiai konfliktus okait vizsgáló, Heidi Tagliavini svájci diplomata vezette független nemzetközi bizottság megállapította: a háborút grúz katonai támadás indította el. (A dokumentum egyébként több tucat oldalon sorolta, hogy Oroszország hogyan sértette meg a nemzetközi jogot a konfliktus előtt, alatt és azt követően.)

Medvegyev abszolút felelőtlennek nevezte a NATO szándékát, hogy Grúziát felvegye tagjai közé. Rámutatott, hogy az országnak rendezetlen területi konfliktusa van: amíg Tbiliszi saját területeként, addig Moszkva baráti államként tekint a szakadár területekre, amelyekben bázisai vannak. Ez szörnyű konfliktust provokálhat ki. Nem világos, hogy erre miért lenne szükség – figyelmeztetett.

Úgy vélekedett, hogy a két szakadár köztársaság orosz elismerése nem határozza meg örökre Oroszország és Grúzia kapcsolatait. Kifejezte Moszkva készségét a diplomáciai kapcsolatok helyreállítására és a viszony normalizálására.

A dél-oszétiai háború 2008. augusztus 7-én tört ki, amikor Moszkva katonai erővel lépett fel Tbiliszi ellen, miután Grúzia megpróbálta fegyverrel visszahódítani a szakadár Dél-Oszétiát. Utóbbi a konfliktus nyomán, Grúzia egy másik szakadár területével, Abháziával együtt önhatalmúlag kinyilvánította függetlenségét. Ezt Oroszországon kívül alig néhány ország ismerte el.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-08-08: Világfigyelő - :

Diplomáciai viszály tört ki (Horvátország–Szerbia)

Diplomáciai viszály tört ki Horvátország és Szerbia között a Vihar fedőnevű, 1995-ös horvát hadművelet augusztus 5-i évfordulója kapcsán, mert Belgrád az akciót a hitleri Németország zsidók elleni fellépésével hasonlította össze.
2018-08-08: Világfigyelő - :

Németországba látogat Erdogan

Németországba látogat szeptember végén Recep Tayyip Erdogan török elnök Frank-Walter Steinmeier német államfő meghívására.