A Nemzeti Liberális Párt a nép ügyvédje révén próbálja megakadályozni a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium újraindítását – jelentette be egy csütörtöki marosvásárhelyi sajtótájékoztatón Cristian Chirteş szenátor, a párt Maros megyei szervezetének elnöke.
A politikus Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök Orbán Viktor miniszterelnöknek adott ajándékának nevezte a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium létrehozásáról egy hete hozott minisztériumi rendeletet. Hozzátette, két mód van a rendelet törvényességének ellenőrzésére: a közigazgatási bíróságon való megtámadása, illetve a nép ügyvédje felkérése arra, hogy forduljon az alkotmánybírósághoz. A liberális párt ez utóbbit választotta.
A szenátor azért tartotta elfogadhatatlannak az ügy miniszteri rendelet útján történő rendezését, mert – mint fogalmazott – ezt az ügyet az alkotmánybíróság lezárta, amikor alkotmányellenesnek nyilvánította az iskola létrehozásáról elfogadott törvényt. Szerinte azért sem lehet létrehozni az iskolát, mert a Maros megyei törvényszék korábban jogerősen érvénytelenítette a tanintézmény korábbi létrehozását.
Cristian Chirteş úgy vélte: az RMDSZ-nek Liviu Dragnea SZDP-elnökön keresztül sikerült csendben átvinnie az akaratát, és ezzel feszültséget kelt Maros megyében. „Kíváncsiak vagyunk, hogyan sikerült kibocsátani az iskola létrehozásáról szóló rendeletet átnyúlván egy alkotmánybírósági és egy törvényszéki határozaton” – jelentette ki a szenátor.
Korábban a Népi Mozgalom Párt Maros megyei képviselője, a magyarellenes nézeteiről ismert Marius Paşcan jelentette be, hogy pártja a közigazgatási bíróságon támadja meg a minisztériumi rendeletet. Az alakulat ügyvezető elnöki tisztségét is betöltő Paşcan úgy vélte: a rendelet alkotmányellenes, sérti a hatalmi ágak szétválasztásának és egyensúlyának elvét, a helyi autonómia és a decentralizáció elvét, továbbá a diszkriminációmentesség és az állampolgárok egyenjogúságának elvét.