Valószínűleg az egykori ferencvárosi malom gőzkazánja volt az a második világháborús óriásbombának tartott tárgy, amely miatt tizenötezer embert kitelepítettek Budapesten ― közölte tegnap este a Hír TV. A szerkezetet hétfőn találták meg a magyar fővárosban, a lakosság evakuálására kedden került sor.
A roma holokauszt emléknapja
A szélsőségek elutasítására és az emlékezés fontosságára szólították fel az egész magyar és európai társadalmat az Országos Cigány Önkormányzat budapesti székháza előtt felszólaló állami vezetők, politikusok tegnap a roma holokauszt emléknapja alkalmából tartott megemlékezésen. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke főhajtással tisztelgett a vészkorszak roma áldozatai előtt. Rövid beszédében úgy fogalmazott: a megjelentek főhajtásra jöttek azok előtt, akik a XX. század véres történelmében nem kevesebbet adtak, mint az életüket. Kisebbségellenesség Magyarországon
Az 1930-as évek Németországára emlékeztet napjainkban a magyar társadalomban tapasztalható kisebbségellenesség ― mondta Kállai Ernő kisebbségi ombudsman Budapesten egy, a roma holokausztról szóló nemzetközi konferencián. Azok a kampányok, azok a bűnbakképző mechanizmusok és az a társadalmi támogatottság, ami akkor is megvolt, úgy tűnik, hogy itt is formálódik. A politikai nyilatkozatok ma már nem elegendőek, jogi lépésekre van szükség ― mondta Kállai Ernő. Az elmúlt időszak felmérései azt mutatták, hogy a megkérdezettek 70―80 százaléka támogatta az olyan jelenségeket, amelyek valamilyen kisebbség ellen irányultak ― tette hozzá. Az országgyűlési biztos szerint ugyanakkor a romák is felelősek, mert az elmúlt évszázadokban nem sikerült ütőképes értelmiségi réteget kinevelniük és jelentős önszerveződő közösségeket létrehozniuk.
Kínában örültek a napfogyatkozásnak
Évezredeken keresztül Kínában a napfogyatkozást baljós előjelnek tekintették, nem így a tegnapit, amelyet jó ómennek tartanak egy héttel az olimpia megnyitója előtt. A kínai császárokat kárhoztatták, ha bekövetkezett a napfogyatkozás, s az uralkodóknak bocsánatért kellett esedezniük, mert megharagították az égieket. A köznép viszont dobokkal próbálta elijeszteni a sárkányt, amely hitük szerint megette az életet adó Napot. Kínában mind a mai napig virágzik a babonaság. Így az ötkarikás játékok kezdete azért került augusztus 8-ra, mivel így a lehető legtöbb nyolcast lehetett ,,belezsúfolni" a dátumba. A kínaiak közül sokan a napfogyatkozást szerencsés eseménynek tartják, mivel pontosan egy héttel azelőtt következett be, hogy Pekingben meggyújtják az olimpiai lángot. A kínaiak reményei szerint az olimpiával új korszak kezdődik országuk életében, amely ismét olyan fejlett, gazdag és fontos lesz, mint volt egy évezrede, amikor a kínai asztronómusokat a világ legjobb tudósai között tartották számon. Ebben az évszázadban ez volt az első napfogyatkozás, amely Kínában megfigyelhető.
Életfogytiglanra ítélt főrészvényes
Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte egy moszkvai bíróság tegnap Leonyid Nyevzlint, a felszámolt Yukos (Jukosz) olajipari óriáscég egyik volt főrészvényesét, miután bűnösnek találta őt bérgyilkosságok és gyilkossági kísérletek szervezésében. Az ügyészség szerint 1998—2002 között Nyevzlin több üzletembert és hivatalnokot öletett meg. A februárban befejeződött nyomozás tizenegy bűncselekmény elkövetésével vádolta Nyevzlint, aki az egyik legközelebbi munkatársa volt Mihail Hodorkovszkijnak, a Yukos sokmilliárdos csalás miatt börtönben ülő egykori vezetőjének. A per a 2003 óta Izraelben élő vádlott távollétében zajlott le. Nyevzlin korábban többször is visszautasította az ellene felhozott vádakat, és azt hangoztatta, hogy a pert a Kremlből irányították. Hozzátette, hogy az ítélet ellen fellebbez az Emberi Jogok Európai Bíróságánál.