Nagy tömegeket inkább csak télen, a síszezonban lehet látni Sugásfürdőn, de több olyan létesítmény is működik a telepen, amely nyáron is vonzza a vendégeket. Egyesek a kezelőközpont szolgáltatásait veszik igénybe, mások a Sugás Spa szaunái vagy meleg vizű medencéje iránt érdeklődnek; az idősebbek körében a mofetta a legnépszerűbb, a fiatalok inkább a szabadtéri sportlétesítményeket látogatják nagy számban.
Szabadtéri kínálat
Sugásfürdő felé haladva rengeteg biciklissel találkozik az ember, és nem véletlenül, a levegő friss, a forgalom gyér, az út pedig tükörsima, csak a vonalazás hiányzik a közepéről, hogy valamelyik éles kanyarban nehogy szembetalálja magát a szemközti sávon közlekedővel...
Ahogy beérünk a fák közé, egyre több gombászót, sütögetőt, piknikezőt látunk az erdő szélén, ami azokat az időket idézi, amikor még tömegesen jártak ki ide a város lakói, és Anna-bálokat vagy más, hasonlóan nagy összejöveteleket tartottak. Egyre több biciklis tűnik fel az úton, mi pedig egyre kínosabban érezzük magunkat, hogy a gázt taposva belefüstölünk ebbe az egészséges világba, alig várjuk hát, hogy kiszállva az autóból végre beszippantsuk a friss levegőt, és megérezzük Sugásfürdő csendes varázsát.
Hétköznap van, így csupán néhány sétáló emberrel találkozunk, teljes a csend. Mintha valami különös időtlenségbe érkeztünk volna... Csak az Erzsébet-borvíz pavilonjánál hallunk emberi hangokat: egy bácsi arról mesél, hogy régen, gyermekkorában minden tavasszal kihozta ide az osztályukat a tanító néni, aztán fiatalkorában is ide járt a barátaival, a katonaság után egyszer itt vágtak le egy bárányt, és nyárson sütötték meg. „Akkor még nem volt lehetőségük arra a szentgyörgyieknek, hogy külföldön nyaraljanak, de itt is jó volt” – halljuk még távolodóban.
A mofettában, amely saját felelősségre éjjel-nappal ingyen használható, hárman vannak, a szabadtéri medence mellett ketten üldögélnek a padon.
Mintha valami szellemtanyán járnánk, nem a megye egyik legnevesebb üdülőtelepén... Erre a szabadtéri medence látványa is ráerősít, amely üresen tátong előttünk, és végtelenül siralmas látványt nyújt gazzal benőtt aljával és a faláról lehullott csempedarabokkal, miközben bugyog benne a borvizes békanyál...
Zöldell a gyom a szabadtéri medence alján
Mielőtt belépnénk a fedett létesítményekbe, megnézzük a teniszpályát, a mászófalat, a kalandparkot, és az egykori állatkert területén lévő minigolfpályához is elsétálunk. Sehol egy lélek, valószínűleg azért, mert korábban zápor vonult át a fürdőn, amint a pocsolyák, vizes fű is elárulja. Mint később megtudjuk, a látvány csal, a sportlétesítmények ugyanis – az egykori vendéglő épületében berendezett edzőtermet, pingpongasztalokat, biliárdot is beleértve – nagyon felkapottak nyáron, a kivilágított teniszpályát például késő estig használni szokták.
Sugás Spa
Az öltözőből gyerekhangok szűrődnek ki, de ezenkívül teljes csend honol az épület körül. A recepciós hölgy kedvesen fogad, elárulja, hogy jelenleg nincsenek túl sokan a medencében, mert egy nappal korábban cserélték a vizet, és még nem sikerült a megfelelő hőfokra visszamelegíteni. A teremben jó meleg van, de a víz még távol áll a szokásos 30–34 fokostól, így csupán egy kétgyerekes család pancsikol a medencében, akik elmondják, hogy először járnak itt, és szándékosan érkeztek késő délutánra, mert hallották, hogy hat óra után kevesebben használják a medencét.
Mi végül nem vállaljuk be a fürdőzést, inkább veszünk egy fagylaltot, és a Sugás Spa általános tudnivalóiról érdeklődünk vendéglátónktól, aki készségesen válaszol kérdéseinkre. Mint elmondja, mostanában elég sok a látogatójuk, hétköznap 20–25 személy, hétvégén pedig 30–35 is, ami telt házat jelent.
Idősek és fiatalok egyaránt kijárnak, sőt, gyerekek is szeretnek itt fürdőzni, akiket néha fegyelmezni kell, mert zavarják az idősebb vendégeket. Sokan látogatják a 100 fokra felhevített száraz szaunát és a gőzfürdőt is, amely jelenleg nem működik. A büfében üdítő, sör, kávé, fagyi várja a vendégeket, és a fröccskínálat is nagyon komoly. Egy 24 személyes konferenciaterem is része a létesítménynek, ezenkívül pedig edzőterem is működik az emeleten, a belépőjegy pedig – amely hétköznap 9 és 6 lejbe kerül – ezekre is érvényes. A hölgy szerint a legtöbben Sepsiszentgyörgyről látogatják a helyet, azután a brassói vendégek és a közeli falvak lakói következnek a sorban. A medve nyomát gyakran látják az épület mögötti domboldalon, de hozzájuk még nem jött le – teszi hozzá –, csupán egy barátságos róka szokott rendszeresen megjelenni az udvaron, és sok-sok mókus.
A kezelőközpont
Itt újra egy hölgy a vendéglátónk, aki ugyanolyan barátságosan fogad, mint kolléganője a Spában. A szolgáltatások közül először a borvizes hidromasszázskádak erekre, szívkapacitásra, reumatikus és ízületi fájdalmakra gyakorolt jótékony hatását sorolja, majd a hátmasszázs-lehetőségekről és a szaunáról beszél. Vendégeik egy része inkább a kézi masszázst, mások a jádeköves masszázságyat választják, de ezek valójában egymást kiegészítve hatnak a legjobban, a gyógyuláshoz pedig nagyon fontos a folyamatosság: csak akkor lesz valóban eredményes a kezelés, ha legalább tíz alkalommal eljön az ember. Háromnapi masszázságy után kétnapi kézi masszázs ajánlott, de persze személyfüggő is, hogy kinek mi használ jobban. A masszázs után következik a szauna, így lesz teljes a kezelés – mondja az asszisztensnő, hozzátéve, hogy általában fél óra kádazást, negyedóra masszázst és negyedóra szaunát szoktak ajánlani a vendégeknek, ami összesen 20 lejbe kerül. A kezelésekre telefonon kell bejelentkezni, naponta általában 14–15 vendégük van, zömében nyugdíjasok. Hozzáteszi: orvosi vizsgálatokat sajnos nem tudnak végezni, mert bár a központ már rég megnyílt, még mindig nincsen balneológus szakorvosuk.
Balról a kezelőközpont, jobbról a spa
Míg az asszisztensnőt hallgatjuk, egyszer csak előjön valahonnan egy távozni készülő vendég, aki láthatóan annyira jól érzi magát, hogy szinte kérdezni sem kell, máris áradozik a szolgáltatások hatékonyságáról. Neki a gerincével van baj, mondja, de a jádeköves masszázságy csodát tett vele: ugyan az első három alkalom után jobban fájt a háta, de azóta egyre jobban érzi magát, és mindenkinek ajánlja ezt a kezelést.
Panziók
Két panzió működik nyáron Sugásfürdőn, a Görgő és a Főnix Panzió. A Főnixben, amelyet tulajdonosa már évek óta árul, csupán egy csoport magyarországi vendéggel találkozunk, akik saját bevallásuk szerint először nyaralnak itt, de nagyon jól érzik magukat. Az egyetlen zavaró tényező csupán az volt számukra, hogy az egyik éjszaka motorosok száguldoztak a panzió előtt...
A 15 férőhelyes Görgő Panzióban a szakáccsal beszélgetünk, aki ugyancsak készséges és barátságos, a panzióval kapcsolatos tudnivalók mellett a környékbeli borvizekről és szórakozási lehetőségekről is mesél. A Görgő Panzió síszezonban mindig telt házzal működik, de nyáron is vannak vendégeik, jelenleg nyolcan. Zömében magyarországiak, de románok is vannak, többnyire Bukarestből. Szállóvendégeik mellett bárkit kiszolgálnak egy gyors sülttel, ha betéved hozzájuk, ezenkívül pedig italok bő választéka is várja azokat, akik egy hangulatos sugásfürdői teraszon szeretnék eltölteni valamelyik nyári estéjüket.