A romániai korrupcióellenes harc túlkapásaira figyelmeztetett egy Klaus Iohannis államfőnek, valamint Viorica Dăncilă kormányfőnek és a parlament két házelnökének is elküldött levélben Rudolph Giuliani, Donald Trump amerikai elnök jogászcsapatának a vezetője.
Giuliani a romániai jogállamiság állapota miatti aggodalmának adott hangot. Úgy vélte: Románia jelentős lépéseket tett a Ceauşescu-diktatúra bukása után a törvények betartatása és a jogállamiság felé, ezeket a lépéseket azonban „aláaknázták a Laura Codruţa Kövesi által vezetett korrupcióellenes ügyészség (DNA) túlkapásai”.
A túlkapások közé sorolta a bírák, az ügyvédek és a tanúk megfélemlítését, az alkotmányellenes telefonlehallgatásokat, a kierőszakolt tanúvallomásokat és a nem korrekt bírósági eljárásokat. Közölte: sajnálattal értesült az utóbbi hónapokban azokról a titkos szerződésekről, amelyeket a román legfelsőbb bíróság, a főügyészség és a Legfelsőbb Bírói Tanács kötött a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI). „Értem és elismerem a korrupcióellenes harc fontosságát. Ebben a vonatkozásban arra biztatom Romániát, hogy erősítse meg a korrupció tisztességes, átlátható és törvényes kivizsgálására és elítélésére tett kötelezettségvállalását. Ugyanakkor amnesztiában kellene részesíteni mindazokat, akiket a DNA-nak a titkos megállapodások alkalmazásakor elkövetett túlkapásai során helyeztek vád alá és ítéltek el” – írja Giuliani, aki azt javasolja a román kormánynak, hogy hozzon létre egy jogászokból és szakértőkből álló független nemzetközi bizottságot a titkos megállapodások megszületésének és az igazságszolgáltatásra mért hatásainak a kivizsgálására. A bizottság javaslatokat tehetne a romániai törvények alkalmazásának a megerősítésére és a büntető törvénykönyv reformjára, hogy elkerülhetőek legyenek a hasonló túlkapások. Trump jogászcsapatának vezetője szerint a román kormánynak meg kellene győződnie arról, hogy a DNA és a SRI nem félemlíti meg a bírákat. Giuliani olyan felelős szakmai részlegek létrehozását is javasolta a legfőbb ügyészségen, a DNA-nál, a SRI-nél és más intézményeknél, amelyek meghatározzák a viselkedési és felelősségi normákat, illetve kivizsgálják az intézmények ellen emelt panaszokat. „Romániának tisztáznia kell, hogy továbbra is elkötelezett a korrekt, átlátható és a törvényeket tiszteletben tartó bíráskodás mellett. Ez szükségessé teszi a DNA és a SRI által elkövetett számos visszaélés orvoslását és kegyelem részesítését a gyanús vádemelések és ítéletek esetében. A törvények betartásának ilyenszerű vállalása egyúttal meghozná a beruházók kedvét is arra, hogy hozzájáruljanak Románia fejlesztéséhez” – állítja Rudolph Giuliani.
A levél a román nagykövetek éves értekezletének napján került nyilvánosságra. A bukaresti eseményen előadást tartó Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi elnök úgy vélte: egyes romániai politikai csoportosulások ténykedésének következtében Románia brandjévé vált a korrupt országként való meghatározás. Tudorel Toader igazságügyi miniszter szerint a levél ugyanazokat a megállapításokat tartalmazza, amelyeket a román kormány korábban is hangoztatott. Liviu Dragnea, a képviselőház és az SZDP elnöke hosszú közleményben reagált: szerinte a Rudolph Giuliani által küldött levél konklúziója az, hogy a külföldi partnerek és befektetők romániai igazságszolgáltatási rendszerbe vetett bizalma komolyan megrendült.
Dragnea a párhuzamos állam alárendeltjének és védelmezőjének nevezte Iohannis államfőt, és kilátásba helyezte a visszaélések elkövetőinek felelősségre vonását.
Másképp értelmezte az egészet George Maior, Románia washingtoni nagykövete, akit Giuliani a SRI korábbi elnökeként és a titkos megállapodások egyik aláírójaként név szerint is említ levelében. Maior úgy véli, hogy Giuliani egy nagyon harcias és igen színes egyéniség, az általa megfogalmazott levél pedig egy olyan lobbi álláspontját képviseli, amely abban érdekelt, hogy pártját fogja egyes romániai személyiségeknek, akiknek gondjuk volt az igazságszolgáltatással. A washingtoni nagykövetet a román diplomácia éves találkozóján elhangzott nyilatkozata után beidézték a külügyminisztérium központi struktúrájához, a tárca pedig közleményben szögezte le, hogy Maior álláspontja nem tükrözi a tárca és a kormány véleményét, és hogy egy nagykövetnek a román állam érdekeit kell képviselnie, ugyanakkor tartózkodnia kell olyan kijelentések megtételétől, amelyek negatívan befolyásolják a más államokkal ápolt kétoldalú kapcsolatokat.
Korábban Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete több alkalommal is azt közölte, hogy országa határozottan támogatja a DNA éléről nemrég leváltott Laura Codruţa Kövesi nevével fémjelzett korrupcióellenes harcot.