Tüntetések Németországban egy gyilkosság után

2018. augusztus 29., szerda, Világfigyelő

Be nem jelentett tüntetéshez és szabályos demonstrációkhoz, felháborodáshoz és tiltakozáshoz vezetett Németországban egy emberölés, amellyel egy szíriai és egy iraki férfit gyanúsítanak. A Szászország tartományi Chemnitzben elkövetett gyilkosságot követő tüntetéseken történt erőszakos cselekményeket élesen elítélte Angela Merkel német kancellár, Horst Seehofer belügyminiszter pedig felajánlotta a szövetségi hatóságok segítségét a szászországi rendőrségnek.

Vasárnapra virradóra a belvárosban leszúrtak egy 35 éves német férfit, aki a kórházban belehalt sebesüléseibe. Két másik áldozat súlyos sebesüléseket szenvedett. Az emberöléssel gyanúsított 22 éves szíriai és 23 éves iraki férfit röviddel a bűncselekmény után őrizetbe vették, és hétfőn előzetes letartóztatásba helyezték őket.

Vasárnap délután egy nagyjából 800 fős csoport felvonulást tartott Chemnitz központjában. A megmozdulást nem jelentették be, a rendőrséggel nem működtek együtt. A Bild lap beszámolója szerint a csoport dühöngő tömeggé változott.

Kiemelték, hogy „hihetetlen jelenetek játszódtak le: radikálisok külföldinek tartott emberekre vadásztak”.

Rá egy napra is folytatódtak a megmozdulások: a helyi hatóságok kedden frissített adatai alapján hétfő este nagyjából 7500 ember tüntetett a chemnitzi belvárosban. Mintegy 6000 fő a Pro Chemnitz (Chemnitzért) nevű, a német sajtóban szélsőjobboldaliként jellemzett civil szervezet felhívására, további 1500 fő pedig a Baloldal (Die Linke) nevű szövetségi parlamenti (Bundestag-) párt felhívására. A Pro Chemnitz tüntetésén nemcsak helyiek jelentek meg, a többi között Berlinből, Alsó-Szászországból és Észak-Rajna-Vesztfáliából is érkeztek résztvevők. A rendőrség 591 fővel igyekezett fenntartani a rendet. Az erőszakos cselekményekben 20 ember sebesült meg, 18 tüntető és 2 rendőr. A rendőrség 43 feljelentést tett, a legtöbbet testi sértés vagy alkotmányellenes szervezetek jelképeinek használata miatt.

Az eset széles körben felháborodást keltett Németországban, több párt is megnyilatkozott, a történteket eltérően ítélték meg. Angela Merkel kancellár Berlinben egy más ügyben tartott tájékoztatón hangsúlyozta, hogy Németország jogállam, ahol nem fordulhat elő erőszak az utcákon. Szerinte a helyi rendőrség mindent megtett a rend fenntartásáért, mégis helyes, hogy Horst Seehofer belügyminiszter felajánlotta a szövetségi hatóságok segítségét. Seehofer az ügyben kiadott közleményében kiemelte: érthető, hogy a chemnitzi lakosságot megrázta a tüntetéseket kiváltó halálos késelés, de ez „semmilyen körülmények között nem igazolja a zavargásokat”.

Michael Kretschmer tartományi miniszterelnök drezdai tájékoztatóján elmondta, hogy a tüntetésekre idegenellenes kommentárok, összeesküvés-elméletek és álhírek terjesztésével mozgósítottak az interneten, és ez a mozgósítás intenzívebb volt a megszokottnál. Az álhírekkel kapcsolatban leszögezte: nem lehet tényekkel alátámasztani azt az állítást, hogy egy veszélybe került nő megmentésére irányuló kísérlet vezetett az emberöléshez, amellyel egy szíriai és egy iraki férfit gyanúsítanak. A gyanúsítottak származása, állampolgársága alapján nem lehet általánosító módon megbélyegezni a külföldieket, mint ahogy a demonstrációkon megmutatkozott erőszakért sem általában véve a szászok vagy a chemnitziek felelősök, hanem szélsőségesek, akik támadást indítottak a jogállam ellen, és az álhírek terjesztésével az igaz­ság rendszere ellen – tette hozzá a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa. Hangsúlyozta, hogy az állam felveszi a harcot a szélsőségesekkel szemben, és győztesen kerül ki a küzdelemből.

A tartományi miniszterelnök visszataszítónak nevezte, hogy szélsőjobboldali erők politikai céljaik érdekében felhasználnak egy ember halálával végződött tragédiát.

Martin Dulig tartományi miniszterelnök-helyettes, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa egy hétfői nyilatkozatában hangsúlyozta: önbíráskodás, híresztelések terjesztése, gyűlölködés és uszítás helyett el kell fogadni, hogy az ügy a hatóságokra tartozik, a bűncselekmény feltárása a rendőrség feladata. Azzal kapcsolatban, hogy a volt NDK területén fekvő tartomány egyes vidékei egész Németországban hírhedtek a szélsőjobboldali, idegenellenes szubkultúráról, azt mondta, hogy méltányosan kell megítélni a szászországi viszonyokat. Bizonyosan vannak gondok, de a többséget a rendes emberek alkotják – mondta a miniszterelnök-helyettes a Mitteldeutscher Rundfunk regionális közszolgálati médiatársaságnak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2018-08-29: Világfigyelő - :

Orbán: Salvini tartson ki (Olaszország számíthat Magyarországra)

Matteo Salvini olasz belügyminiszter az első mediterrán politikus, aki meg akarja állítani a migránsokat, és ebben Magyarország támogatja – mondta Orbán Viktor tegnap Milánóban olasz újságíróknak.
2018-08-29: Belföld - :

Egyesült Európa

Csakis az Egyesült Európa lehet a válasz Donald Trumpnak arra a jelszavára, hogy „Amerika az első” – jelentette ki Heiko Maas német külügyminiszter, aki Bukarestben beszélt erről a Teodor Meleşcanu román külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján.