Húsz év után adtak át ismét Pro Urbe díjat Kézdivásárhelyen, amelyet idén dr. Szőcs Géza pedagógus, helytörténész, kultúraszervező vett át tegnap délután a Vigadó dísztermében.
Az első Pro Urbe díj kitüntetettje néhai Incze László történész volt 1998-ban. Dr. Szőcs Gézát a Tegyünk Kézdiszékért Egyesület nevében Jancsó Katalin, Hegedüs Ferenc és Barta Vilmos javasolta. A Vigadó dísztermében számos közéleti személyiség, önkormányzati képviselő, vállalkozó és egykori tanárkolléga, tanítvány foglalt helyet. A pedagógus tevékenységét Józsa Irén ny. magyar–francia szakos tanár méltatta.
Dr. Szőcs Géza Kézdivásárhelyen született 1937. február 8-án a kantai Gimnáziumban, ezért is nevezi magát született pedagógusnak. Elemi iskoláit Erdélyben és Magyarországon végezte, majd a kézdivásárhelyi Erdészeti Műszaki Középiskolába járt, ahol az érettségi mellett erdésztechnikusi diplomát is szerzett. Kolozsváron az akkori Bolyai Tudományegyetem matematika–fizika szakán diplomázott. Az egyetem elvégzése után a kézdivásárhelyi Elméleti Líceumba kapott tanári kinevezést. A többször átnevezett intézményben 32 évet oktatott.
Tanári tevékenysége alatt megszerzett minden oktatási fokozatot: véglegesítő, második fokozati és első fokozati rangot. Ez időszakban négy évig rajoni és megyei tanfelügyelői tisztséget is betöltött. Oktató-nevelői tevékenységéért az oktatási minisztérium kitüntetett tanári címet adományozott dr. Szőcs Gézának. 1989. április 1-jén megvédte doktori disszertációját a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen. 1990-től Egerben az Eszterházy Károly Főiskolán oktatott főiskolai tanári beosztásban 1995. december 31-éig, amikor nyugdíjba vonult. Nyugdíjasként oktatott a Hyperion Egyetemen, a Gábor Dénes Főiskolán és a Babeş–Bolyai-egyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatán. Oktatói tevékenysége mellett számos, főleg szakmai jellegű írása jelent meg romániai és magyarországi szaklapokban – idézte fel laudációjában Józsa Irén.
Az egyetemi oktatói tevékenysége mellett dr. Szőcs Géza újraindította és felfejlesztette Kézdivásárhelyen a rádió műsorszórását, az általa vezetett Siculus Rádióban 22 órás magyar nyelvű és kétórás román nyelvű műsort sugároztak.
Legfontosabb számára az oly közkedvelt Vasárnapi Jegyzet heti kétszer másfél órás adása volt, amelyben Kézdivásárhely és környéke, Erdély és Magyarország jeles történéseiről számolt be. A műsor mottója: „Szeretem ezt a várost, szeretem ezt a tájat.” Ezért a műsorért MÚRE-különdíjat kapott, és több, a magyarországi Országos Rádió-Televízió Testület által meghirdetett pályázaton szerepelt sikeresen. A rádióban rendszeresen szerepeltek a háromszéki falvak köz- és művelődési életének eseményei. Évi rendszerességgel számoltak be a város iskoláinak tevékenységéről, hasonlóképp a város és a megye vezetőinek, politikusainak is lehetőséget biztosított a bemutatkozásra, nézeteik kifejtésére – méltatta tevékenységét Józsa Irén, hozzátéve: a rádiót tizenkét évig vezette, annak működését számos cég anyagilag is támogatta.
„A közéletből való visszavonulása után közírásait, élettapasztalatait könyvekbe szerkesztette. A hangsorozat által vált Kézdivásárhely közelmúltjának igazi krónikásává.
A négy szakmai tárgyú könyve mellett nyolc, közírásait tartalmazó kötetet szerkesztett, nem feledkezve meg hajdani iskolája jeles embereinek bemutatásáról.
Első kötete közös szerkesztésben Kézdivásárhely városának bemutatása volt. A csend hangja című kötetében városunknak a tudományok terén elért kiválóságai jelentkeztek. Minden kötetében a város és környékének jeles személyiségeiről számol be. A könyveket a magyarországi testvérvárosokban is bemutatta. Legutóbbi kötete Emlékfoszlányok hangja cím alatt gazdag életművét és családi vonatkozásait mutatja be” – hangzott el többek között Józsa Irén laudációjában.
Ezt követően Bokor Tibor polgármester köszöntötte a díjazottat, egykori tanárkollégáját. „Húsz év után hagyományteremtő céllal elevenítettük fel a Pro Urbe díj odaítélését, és a listát hosszúra szeretnénk bővíteni. Nem is tudnék méltóbb embert elképzelni az idei cím elnyerésére, mint dr. Szőcs Gézát. Büszke vagyok arra, hogy azt a várost vezetem, amelyben dr. Szőcs Géza született, él és alkot” – hangsúlyozta a céhes város első embere, aki felolvasta a helyi tanács 2018/103-as határozatát a Pro Urbe díj átadásáról.
A díjátadást követően dr. Szőcs Géza mondott köszönetet a neki odaítélt díjért, kiemelve, hogy mindaz, amit tett, nem egyedül az ő érdeme, tanítványok százai, munkatársak serege, támogatók nagy száma és nem utolsósorban családja minden tagja segített azok megvalósításában – mondotta az ünnepelt, aki beszédét a „Büszke vagyok erre a városra, büszke vagyok erre a tájra” szavakkal zárta.
Az ünnepségen közreműködtek a Molnár Józsiás-iskola zenetagozatos tanulói, Bereczki Zalán és Gergely Zsolt, valamint Diaconu Mónika zenetanár.