Meglepően hamar „befutott” a Székelyföldi huszár- és katonadal-találkozó: még csupán harmadik kiadását tartották Csernátonban a hétvégén, de máris nagy volt az érdeklődés iránta, hiszen nemcsak a meghívott dalárdák, kórusok jöttek szívesen a rendezvényre, hanem olyanok is jelezték részvételi szándékukat, amelyek valami okból kiestek a szervezők látóköréből. Mindez azt jelzi, ennek – és nem az ilyennek, ugyanis a csernátoni az egyetlen huszár- és katonadal tematikájú találkozó Erdély-szerte – a rendezvénynek van létjogosultsága, és van rá igény is.
Tizennégy csapat, négy szólóénekes, egy népi és egy fúvószenekar, egy tánccsoport – összesen 446 fellépő vett részt az idei találkozón, melynek ezúttal is az ikavári csonkatorony tövében felállított színpad kínálta a festői környezetet. De még a műsor kezdete előtt, vasárnap a déli harangszókor az Alsócsernáton központjában levő hősi emlékműnél került sor zászlófelvonásra, a sokat látott zászlórúdra az aranysávos kék lobogó került fel, ott is lengett a néha simogatóan, de soha nem haragosan meglebbenő szélben egész nap.
Megnyitóbeszédében Ágoston József csernátoni kultúrmindenes elevenítette fel a találkozó megszületését, elmondta, a kezdetkor úgy gondolták, ha megéri a harmadik kiadást, akkor elmondhatják róla, hogy gyerekkorába lépett. Kelemen Alpár, a szentivánlaborfalvi Székely István Dalkör vezetője, a rendezvény társszervezője a találkozó témaválasztását megindokolandó arról beszélt, a székelységnek katonasorsa révén a gyepűkön való vigyázás jutott sorsául, ez a vigyázás meg lecsapódik nótáinkban is. Ez a vérünk, ilyenek vagyunk mi, székelyek: a katonadalok teljesen képviselnek minket – mondta.
A találkozó a házigazdák, a Csernátoni Pakó András Férfi Dalcsoport előadásával kezdődött, aztán sorban következtek a további fellépők, a régebbi, nagyobb hagyománnyal rendelkező dalárdák saját zászlójuk felmutatásával kezdve műsorukat. A Nagypatak völgye estig zengett a katonadaloktól, hogy végül egy közös éneklésben csúcsosodjék: szürkületkor több száz torokból (az akkorra nagy számban összegyűlt közönség is együtt énekelt a fellépőkkel) csendült fel az ezúttal a gyimesvölgyiek által kiválasztott három katonadal.