Az idei tanévkezdést minden korábbinál több támogatással segíti a kormány, és fejlesztések sora valósul meg az iskolarendszerben – közölte Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára tegnap Budapesten. Kiemelte: 1,2 millió diák indult a nyári szünet után tegnap az iskolákba, családjaikat olyan mértékben igyekszik támogatni a kormány, amennyire csak lehetséges.
Nem volt még olyan tanév, amelyik úgy indult volna, hogy olyan széles körű lett volna a családtámogatások rendszere, mint a mostani – mondta. Nem indult még úgy tanév, hogy annyi fejlesztés valósult volna meg az oktatásban, mint az idei tanévben nemzeti, illetve uniós forrásból – tette hozzá Rétvári Bence. 26 új uszoda, 20 tornaterem, 8 teljesen új iskola épül, és 20 intézményben tantermekkel bővítik a kapacitásokat – ismertette a parlamenti államtitkár. Uniós és magyar közös finanszírozásból 125 milliárd forint értékben 550 településen zajlik valamilyen fejlesztés. Magyarországon minden ötödik gyermek iskolai környezete megújul. Rétvári Bence kitért arra is: több mint egymillió diák ingyenesen kapta a tankönyveket, elsőtől kilencedikig mindenki, efölött a rászoruló diákok. Az elmúlt években átlagosan ötven százalékkal nőttek a pedagógusbérek, egy kezdő pedagógus ma 73 ezer forinttal keres többet, mint 6–7 éve. Egy 20 éve a pályán lévő pedagógus pedig 173 ezer forinttal visz haza többet – szögezte le.
Utat mutatni
Az alaptörvényben szereplő Nemzeti hitvallásban rögzített célnak kell utat mutatnia a tanároknak és a diákoknak – mondta az igazságügyi miniszter tegnap Budapesten, az országos baptista tanévnyitón. Trócsányi László a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnáziumban tartott évnyitón elmondta, hogy Nemzeti hitvallás a célt úgy rögzíti: „Bízunk a közösen alakított jövőben, a fiatal nemzedékek elhivatottságában. Hisszük, hogy gyermekeink és unokáink tehetségükkel, kitartásukkal és lelkierejükkel ismét naggyá teszik Magyarországot.” Ezt a célt csak úgy érhetjük el, ha a közjót tartjuk mindenkor szem előtt, valamennyien ezért munkálkodunk, és szövetséget teremtünk a múlt, a jelen és a jövő magyarja között – jelentette ki a miniszter. A gimnázium volt diákjaként arról beszélt, hogy a tanárok feladata az iskola múltjának megbecsülése, a tudás átadása és számonkérése mellett a fiatalok emberségre nevelése.
A gyermekek érezzék jól magukat
Olyan iskolát szeretnénk, ahova a gyermekek örömmel járnak, ahol jól érzik magukat – jelentette ki Bódis József oktatási államtitkár vasárnap a Csongrád megyei Maroslelén, ahol az iskola új elsőseivel közösen nyitotta meg a tanévet, a helyi oktatás kezdetének 185. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. Az államtitkár elmondta: az első iskolák létrehozásakor az írástudó emberek kinevelése volt a cél. A mai világban is írástudónak kell lenni, a digitális korban ez komplexebb feladat, közben azonban nem szabad elfeledni az emberi értékeket – hangsúlyozta.
Lázár János (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője azt mondta: fontos, hogy minden gyermek – szülessék akárhova – esélyt kapjon arra, hogy szorgalmának, tehetségének, felkészültségének megfelelően boldoguljon. Ezt az esélyt első lépésként az iskola tudja biztosítani – jelentette ki.