Az anyanyelvű oktatási rendszer erősítése, a valós decentralizáció és a nyelvi jogokat garantáló közigazgatási kódex hatályba léptetése szerepel egyebek mellett az RMDSZ prioritásai között, amelyekhez a szociálliberális kormánykoalíciótól remél támogatást az őszi parlamenti ülésszakban – közölte az MTI-vel Korodi Attila, a párt képviselőházi frakcióvezetője.
Korodi Attila szerint „jelen pillanatban az együttműködés még létezik”, ám folytatása az RMDSZ részéről azon múlik, hogy a koalíció hajlandó-e támogatni az RMDSZ prioritásait is. A frakcióvezető elmondta: az RMDSZ-nek számos kifogása van a kormány tevékenységével szemben. A koalíció nem várhatja el az RMDSZ-től, hogy olyan kormányzati kezdeményezéseket is megszavazzon, amelyekkel nem ért egyet – szögezte le a politikus.
A szövetség hírlevelében is ismertetett prioritási terv első pontja az oktatási rendszer hiányosságait és problémáit megoldó törvénykezdeményezések elindítására vonatkozik. Az RMDSZ az új ülésszakban az afterschool-programok létrehozását és ezek állami finanszírozását, a bentlakásrendszerek bővítését tűzte ki célul, illetve a parlamenti munka során kezdeményezi a speciális tankönyvekből való oktatás azonnali bevezetését. Leszögezik ugyanakkor, hogy nem értenek egyet azzal a sürgősségi kormányrendelettel, amely szerint a magyar nyelven zajló elemi oktatásban a tanítók helyett román szakos tanárok tartanák majd a románórákat. Amennyiben a kormányrendeletet nem vonják vissza, a parlamenti vitán az erre vonatkozó cikkely törlését kérik.
A második pont a vidéken élők életminőségének feljavítására vonatkozik, ebbe belefoglalták többek közt a vadászati törvény módosítását, amely nagyobb biztonságot nyújtana a vidéken élőknek és jószágaiknak. A sertéspestis terjedésének megakadályozására is sürgős lépéseket szorgalmaznak, valamint kitermelési engedélyek kibocsátását szabályozó törvénytervezet kidolgozását ígérik, amelybe belefoglalják azt is, hogy az erdei gyümölcs és gombák árusítását ismerjék el kereskedelmi tevékenységként, és azokat csak erdőtulajdonostól lehessen megvásárolni, így az értékesítésből származó bevételek az erdők tulajdonosait illessék.
Az új közigazgatási törvénykönyv mielőbbi gyakorlatba ültetését is kiemelt célként kezeli a szövetség, miként az önkormányzatok erősítését, a bürokrácia csökkentését és a valós decentralizációt is, el szeretnék érni, hogy a személyi jövedelemadó teljes mértékben a helyi és megyei költségvetést gyarapítsa. Véglegesítik és benyújtják a fejlődésben lemaradt régiók és megyék felzárkóztatására és gazdasági fejlődésére vonatkozó törvénytervezetet, valamint újabb tervezetben tisztázzák a polgárőrségek jogi állását. Munkaügy és szociális rendszer terén azt kívánják elérni, hogy az egymás után több gyermeket vállaló anyák is megkaphassák a nekik járó, fizetésük 85 százalékával megegyező összeget, és ne érje őket diszkrimináció. Egészségügyi ellátás terén azt fogják javasolni, hogy azokban a községekben, ahol nincs családorvos, az önkormányzat építhessen rendelőt, és egy munkapontot nyitó orvos hetente legalább 10 órát legyen köteles ott dolgozni munkaidejében vagy munkaideje felett.