Kiemelten fontos, hogy a diákság a tudásának legjavát nyújtó és elkötelezett tanári kartól minél többet elsajátítson: a tanulással a jövőjüket alapozzák meg – hangoztatták a Baróti Szabó Dávid Középiskola és a Gaál Mózes Általános Iskola tanévnyitóján felszólalók. Az eseményen sem a szülők, sem a tanárok nem jelezték, hogy bármilyen formában is csatlakoznának a román nyelv oktatásáról hozott rendelet miatt meghirdetett japán sztrájkhoz.
Az ünnepség – baróti viszonylatban legalábbis – szokatlan módon a román himnusz zenekari változatának lejátszásával vette kezdetét, majd az iskola zászlóját vonultatták fel.
A legkisebb tanulókat, az előkészítő osztályba lépőket a Cimbora Óvoda részéről Szőcs Ottília búcsúztatta: felidézte, milyen szép élményekkel teli éveket töltöttek együtt verset és dalt tanulva, majd arra bátorította a volt tanítványokat, ne féljenek az újtól, tanuljanak, fedezzék fel a tudás világát. A „friss” tanulókat Egyed Ildikó tanítónő fogadta, mondván, az elején biztosan sok újdonsággal és furcsaságnak vélt dologgal fognak találkozni, de nem kell félniük, lesz, ki megválaszolja kérdéseiket, lesz, kire támaszkodniuk, hogy minél hamarabb kiismerhessék magukat az iskolában.
Bán Annamária, a Gaál Mózes Általános Iskola igazgatója szerint nem könnyű a mindennapok kihívásának eleget tenni úgy, hogy közben miniszteri rendelettel bonyolítják az iskola életét. Az intézményvezető az iskol küszöbét most először átlépőknek azt kívánta, új környezetükben érezzék otthon magukat, tanuljanak szorgalmasan. Bán Annamária a pályaválasztás első jelentősebb lépcsőfokához érkező nyolcadik osztályt kezdőket is megszólította: tenniük, folyamatosan készülniük kell ahhoz, hogy álmaik valóra váljanak – mondotta.
Derzsi-Ráduly Kázmér, a Baróti Szabó Dávid Középiskola vezetője úgy fogalmazott: világunk érezhető változásának idején – az alapértékek megszűnőben, a társadalmi különbségek nőnek, és teret hódítanak a szélsőségesek – az iskola szerepe nagyobb, mint bármikor; a diákságot arra kérte, vegyék komolyan tanulmányaikat, a kényelem és a nem tanulás helyett válasszák a munkát és a tudást, a tanári karban támaszt lelnek célkitűzéseik megvalósításához.
Szakács László, Barót alpolgármestere külön köszöntötte a legkisebbeket, a végzősöknek pedig azt kívánta, használják ki az érettségiig hátralevő időszakot, és szüleik áldozatvállalását tanulással köszönjék meg. A tanévkezdésre áldást mondó Tordai Árpád református lelkész arra kérte a jó Istent, viselje gondját a tanulóifjúságnak.