Moszkvában tárgyalt tegnap Orbán Viktor miniszterelnök, aki kiegyensúlyozottnak és kiszámíthatónak nevezte a Magyarország és Oroszország közötti kapcsolatot. Az orosz államfő úgy fogalmazott: hazánk fontos és megbízható partnere Oroszországnak.
Putyin: Magyarország megbízható partner
Az Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tegnapi tárgyalását követő közös sajtótájékoztatón az orosz államfő arról beszélt: Magyarország fontos és megbízható partnere Oroszországnak, a két állam kereskedelmi kapcsolata 25 százalékkal, ötmilliárd dollárra nőtt. Mint elmondta, a tőkeinvesztíció egymilliárd dollárt jelentett, illetve közös innováció indult a magastechnológiák területén.
Az orosz államfő kiemelte: orosz cégek építették át a budapesti metróvonatokat, és ezt tervezik a vasúti kocsikkal is, amelyeket harmadik piacokon értékesítenek. Kitért arra is: az OTP az egyik legelterjedtebb pénzintézet, négymillió ügyfele van Oroszországban.
Putyin emlékeztetett rá, hogy az Európába irányuló orosz gáztranzit ma is magyar területen halad át, ahol gáztározók szavatolják az európai fogyasztók megbízható és zökkenőmentes ellátását még a kereslet csúcsidőszakaszaiban is. „Vizsgáljuk a lehetőségét annak, hogy magyar partnereinket csatlakoztassuk az orosz gáz Európába szállításának új útvonalaihoz. Nem zárom ki, hogy a Török Áramlat megépítése után a gázvezeték egyik szárazföldi folytatása Magyarországon haladhat majd keresztül” – mondta.
Az orosz elnök elmondta, hogy a magyar kormányfővel közös kezdeményezés alapján kormányközi bizottság alakul a kétoldalú regionális együttműködés összehangolására, amely az év vége előtt megtartja majd alakuló ülését.
Orbán: jól haladunk
Mind a mezőgazdaság, mind az energetika területén jól haladunk – vette át a szót Orbán Viktor. Magyarország megbecsüli Oroszországgal fennálló kapcsolatát, „mindketten a sikereink maximálásában vagyunk érdekeltek” – mondta. Mint fogalmazott, Magyarország nemzeti érdeke, hogy Európa két fele között minél jobb legyen az együttműködés, és azon belül a magyar–orosz kapcsolatrendszer is minél jobb legyen.
Indoklásul azt mondta: amikor Európa keleti és nyugati fele között feszültség volt, akkor a magyarok mindig rosszul jártak, amikor viszont együttműködés volt, akkor „mindig jól jártunk”.
Szerinte az elmúlt években Magyarország és Oroszország kiszámítható partnere lett egymásnak.
Az energetikai együttműködésről a kormányfő azt mondta, „sikerült megállapodni a 2019-re vonatkozó gázszállítások után a 2020-as évre szóló gázszállításokról is”. Magyarország emellett pályázik arra a lehetőségre, hogy amikor Törökországból, déli irányból megépítik majd a gázvezetéket, akkor az Magyarországon keresztül haladjon – közölte, jelezve: arra kérte Vlagyimir Putyint, komolyan fontolja meg a gázvezeték Magyarországra „beléptetését”, mert az a magyar gazdaságnak nagy lehetőséget adna.
Bátor a paksi beruházás
A paksi atomerőmű beruházása jól halad, „a szükséges korrekciókat időben elvégeztük és elvégezzük” – tette hozzá Orbán Viktor. A paksi projektről újságírói kérdést is kapott a miniszterelnök, aki kifejtette: Magyarországon a villamos energia 35–40 százalékát Pakson állítják elő, a hosszú távú terv pedig az, hogy a napenergia mellett a nukleáris energia legyen meghatározó az ország jövőjében. Az érdeklődést azonban az váltja ki – folytatta –, hogy EU- és NATO-tagként „ezt az oroszokkal csináljuk”. Szerinte a beruházás így nemcsak energetikai szempontból bátor, hanem a Kelet–Nyugat együttműködésének távlata szempontjából is.
Nem csökken a bevándorlás
A gazdasági-pénzügyi kapcsolatok mellett a kormányfő arra is kitért, hogy Magyarország és Oroszország közösen is tesz lépéseket a világban üldözött keresztények megsegítése érdekében. „Mindketten úgy gondoljuk, hogy a keresztény kultúra megőrzése és megerősítése a modern világban fontos” – jelentette ki Orbán Viktor.
Vlagyimir Putyin a migrációs válságot firtató újságírói kérdésre elmondta, hogy nehéz egy olyan kérdésben állást foglalni, amely nem érinti közvetlenül Oroszországot. Az államfő szerint aligha csökken ez a beáramlás, most egyre többen érkeznek Fekete-Afrikából. A beáramlás mértékét „kolosszálisnak” nevezte. Ha ösztönzik a migrációt szociális támogatásokkal, akkor mitől várhatjuk, hogy ez megrekedjen? – tette fel a kérdést.