Mintegy hatszázezer elhurcolt magyar Hetven év után jutnak haza a hadifoglyok aktái Oroszországból

2018. szeptember 22., szombat, Magazin

Hetven év után hazajutnak a Szovjetunióba került magyar hadifoglyok aktái. Mintegy hatszázezer ember adatainak átadásáról döntött egy magyar–orosz vegyes bizottság.

A Magyar–Orosz Levéltári Vegyes Bizottság szentpétervári ülésén megegyeztek a második világháború idején fogságba esett és elhurcolt, közel hatszázezer magyar állampolgárra vonatkozó, Oroszországban őrzött levéltári adatok feltárásáról, a XX. századi magyar történelemre vonatkozó alapkutatások elindításáról, továbbá a magyar és rokon népekre vonatkozó középkori kutatások elősegítéséről.

A magyar kormány a 2000-es évek eleje óta folyamatosan napirenden tartotta a Szovjetunióba hadifogolyként és kényszermunkásként került, mintegy hatszázezer honfitársunk adatainak megismerését. Erre mostantól a vegyes bizottság döntése alapján végre lehetőség nyílik. A nyilvánossá tett dokumentumokból kiderül, hogy ki hol esett hadifogságba, a Szovjetunióban mely táborokba kerültek, milyen egészségi állapotban voltak, és végre azt is megtudhatjuk, hogy annak a 65 170 honfitársunknak a földi maradványai, akik a hivatalos iratok szerint a Szovjetunióból soha nem tértek haza, hol találhatóak.

A történészek az orosz adatokkal szemben 200–300 ezerre teszik a volt Szovjetunió területén hadifogságban eltűnt és elhunyt magyar katonák és civilek számát.

Ki kell emelni a civilek elhurcolását, mivel a Moszkva által megállapított hadifogolykvótákat a Vörös Hadsereg és csatlósai csak a magyar civil lakosság összefogdosásával, deportálásával tudták teljesíteni. A beszámolók szerint az elhurcolt foglyok 20–30 százaléka még a Szovjetunió felé vezető úton, illetve a gyűjtőtáborokban életét vesztette a bánásmód és a járványok miatt.

A több évtizedes elhallgatást szolgálta, hogy 1948 novemberében, a kommunista diktatúra kiteljesedésekor a kormányzat a hadifogolykérdést hivatalosan megoldottnak tekintette, mondván, akkorra már csak a szovjet hatóságok által elítélt háborús bűnösök maradtak kint.

(Baranyai Gábor/Magyar Idők)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2018-09-22: Magazin - :

Sántha Attila Bühnagy székely szótárát is díjazták (Átadták a Janus Pannonius Költészeti Nagydíjat)

A Magyar PEN Club és a Janus Pannonius Alapítvány immár hetedik alkalommal adta át a költészet egyik legrangosabb díját. Az ötvenezer euró pénzjutalommal is járó elismerést idén Jang Lian (Yang Lian) kínai költőnek ítélte a nemzetközi zsűri.
2018-09-22: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy a drága édesanya, feleség, nagymama, testvér, kedves ismerős,
LÉVAY MÁRIA-MAGDOLNA
(szül. PANDULA)
életének 72., házasságának 43. évében türelemmel viselt, hosszú betegség után csendesen elhunyt.
Temetése 2018. szep­tember 22-én 11 órakor lesz a sepsiszentgyörgyi katolikus temetőben.
Részvétfogadás a temetés előtt egy órával.
Pihenése legyen csendes, emléke áldott.
A gyászoló család
602