2050 LEJ LESZ AZ ORSZÁGOS BRUTTÓ MINIMÁLBÉR a jövő év január elsejétől – mondta az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke. Bogdan Hossu közlése szerint a kormány hamarosan elfogadja az erről szóló határozatát. Ha a jogszabály hatályba lép, a kézbe kapott minimálbér jövő év elejétől 1247 lej lesz.
Bogdan Hossu elmondta, a minimálbér emelésének kérdése a hárompárti egyeztetőtanács csütörtöki ülésén került terítékre. A kormány, a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőiből álló testület ülésén elhangzott, a kabinetnek már most be kell jelentenie az emelést, hogy a jövő évi költségvetés már ennek megfelelően készülhessen el, és erre a gazdasági szereplők is felkészülhessenek. A kormány korábbi ígérete szerint 2022-re a minimálbér eléri a 2500 lejt, ami azt jelenti, hogy minden évben emelni kell a bruttó összegen 150 lejt. A szakszervezeti képviselő szerint két héten belül elkészül az ezt előíró jogszabály. A Ziarul Financiar információi szerint a kormánynak 125 milliárd lej kölcsönt kell felvennie, hogy a következő két évben fedezni tudja a kiadásokat. (Maszol)
FÖLDGÁZ NÉLKÜL MARADHATUNK, ha nem termelik ki a fekete-tengeri tartalékokat – mutat rá a 2018–2030-as időszakra kidolgozott energiastratégia, amelyet csütörtökön töltöttek fel az energetikai minisztérium honlapjára. „Az importfüggőség elkerülése érdekben feltétlenül szükséges a fekete-tengeri földgázlelőhelyek kiaknázása” – mutat rá a dokumentum. Az Altalajkincsek Országos Ügynökségétől származó adatok szerint a fekete-tengeri lelőhelyek nélkül Románia földgáztartaléka 153 milliárd köbméter, ami évi 10,5 milliárd köbméteres fogyasztással számolva csupán 14,6 évre elegendő mennyiség. A széntartalékról a stratégia azt állítja, hogy 104 évre lenne elegendő, ám lehetetlen kiaknázni, mert a bányászat nem gazdaságos. „Románia ismert széntartaléka 232 millió tonna, amiből 83 millió tonna termelhető ki a koncesszióba adott területeken. Az évi átlagfogyasztással számolva a tartalék 104 évre elegendő, ám gazdaságos kiaknázása a bányászat hatékonyságától függ” – mutat rá a dokumentum. A 2018–2030-as időszakra szóló energiastratégiát közvitára bocsátották a minisztérium honlapján. (Agerpres)
KAPTAK PÉNZT, DE NEM ELEGET. Korodi Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő a Facebookon adta hírül, hogy „kitartó harcok révén sikerült 5,9 millió lej értékű költségvetés-kiegészítést eszközölniük a héten a Hargita megyei gyermekvédelem részére”. Mint írta, ez az összeg még mindig nem elég arra, hogy fedezze az intézmény költségvetéshiányát. „Novemberben el kell érnünk, hogy ezt még kiegészítsék” – tette hozzá. A Hargita megyei gyermekvédelem költségvetéséből hiányzik 18 millió lej, és emiatt már a szeptemberi bérekre sem futotta. Anyagi gondjaik miatt közel nyolcszáz alkalmazott bére, illetve az intézmény fenntartása vált kérdésessé az év végéig. (Székelyhon)