Kedvező volt a fogadtatás, és folyamatos érdeklődés jellemezte szombaton a Turulmadár Ifjúsági Iroda által kezdeményezett mobilitásnapot Sepsiszentgyörgyön, amelynek központi témája a kerékpározás volt. A főtéren kialakított különböző pályákon sokan kipróbálták, megfelelően közlekednek-e biciklivel, s emellett ügyességüket is bizonyíthatták, a sokoldalú kérdőívek nyomán pedig ki-ki felmérhette, mit tud a legnépszerűbb közlekedési eszközről vagy a biztonságos kerékpározásról.
A hiánypótló rendezvényre sokan kíváncsiak voltak, a szervezők felkéréséhez igazodva a résztvevők felszerelt biciklivel, láthatósági mellényekkel, s főként a legkisebbek fejvédő bukósisakkal érkeztek. Mintegy 120-an regisztráltak, és végig is járták a nyolcállomásos, elméleti és gyakorlati tudást felmérő ellenőrző pontokat és pályákat, ahol egyebek mellett a kerékpár megfelelő felszereltségéről, a közlekedési táblák jelentéséről kellett számot adni. A közlekedési tesztet előbb írásban, majd élesben, az erre kijelölt pályán is teljesíteni kellett, az eligazodásban mindkét esetben segítették a gyermekeket és a felnőtteket is a rendezvényhez csatlakozó rendőrök. A közelben egy kis városmaketten főként a gyerekek gyakorolták, mi a teendőjük gyalogosként. Az érdeklődők biciklijét is átnézték az egyik ellenőrző ponton, sőt, az apróbb hibákat ki is javították helyben, ezt követően pedig rátermettségből lehetett „vizsgázni” – önkéntesek támogatásával – az akadálypályán. A téma kapcsán az elsősegélynyújtást is népszerűsítették, a Vöröskereszt sátrában bemutató és tudásfelmérés is zajlott.
Bár az akadálypályán csak a szlalomozás sikerült, a rendezvényről mégis elégedetten nyilatkozott a 11 éves Veres Brigitta, aki hétéves korától kerékpározik. Általában hétvégén biciklizik, főként Sugásfürdő felé mennek édesapjával – mondta érdeklődésünkre –, de bekapcsolódtak már a korábbi biciklis felvonulásokba is.
Veres Károly, aki napi szinten használja a kerékpárt, de járművezetőként is részt vesz a forgalomban, úgy vélekedett, a sepsiszentgyörgyi kerékpársávok veszélyesek, kialakításukra nem figyeltek kellőképpen – erre példaként a Daczó utcát, a nagy villanyrendőr környékét hozta fel –, sem az autósok, de még a gyalogosok nem tartják tiszteletben azokat – sorolta.
Mint mondta, szükség lenne a városban a biciklisek közlekedését biztosító kijelölt sávra, mert az a gyakorlott bringásoknak, illetve a biciklizni tanuló gyermekeknek egyaránt hasznos lenne.
Furus Levente, a mobilitásnapot kezdeményező civil szervezet vezetője lapunknak azt mondta, arra törekszenek, hogy minél többen elsajátítsák a helyes közlekedés alapszabályait, s arra buzdították a látogatókat, akár többször is próbálkozzanak egy-egy helyzet, feladat megoldásával, gyakoroljanak, járják be a pályákat újra és újra. Célkitűzésük, hogy fejlesszék a közlekedéskultúrát, ennek jegyében szervezték az egész napos oktatóprogramot – összegzett.
A családokat, baráti társaságokat is mozgósító rendezvényhez csatlakozott a Sepsi Bike Egyesület, a hegyimentő-szolgálat, a rendőrség, illetve a megyei sürgősségi felügyelőség is, így nemcsak kerékpározásra adódott lehetőség a főtéren, hiszen egyebek mellett volt kutyás és karatebemutató, de megismerhettük, miként és milyen eszközökkel zajlik a mentés egy adott balesetkor. A mobilitásnap partnerei egyébként a jó fogadtatás okán jövőben is folytatnák a programot, s mint kiderült, erre hajlik az ötletgazda Turulmadár Ifjúsági Iroda is.