Súlyos medvetámadás

2018. szeptember 24., hétfő, Belföld

Súlyosan megsebesített egy mezőn dolgozó 53 éves férfit egy medve Csíkszentkirály határában. A férfi a falu határától mintegy 800 méterre készítette elő a szénát bálázásra, amikor a támadás történt. Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke videófelvételt tett közzé a közösségi oldalán, amelyen az egész felsőtestén, karjain és az arcán is bekötözött áldozat a kórházi ágyon nyilatkozva elmondta: hallotta, hogy ugatnak a kutyák, hozzájuk közelített, amikor a bokrok közül egy anya­medve támadt rá.

Borboly közölte: még pénteken este telefonon beszélt Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszterrel és a minisztérium illetékeseivel, kérvén, hogy sürgősen engedélyezzék a veszélyes állat „kiemelését” (kilövését vagy elszállítását). Közölte: ígéretet kapott arra, hogy már hétfőn megadják az engedélyt.

Korábban a minisztérium a veszélyes bocsos medvéknek csak az áttelepítését hagyta jóvá, ezt azonban az érintett vadásztársulatok a szükséges felszerelés és szaktudás, illetve befogadó fél hiányára hivatkozva nem hajtották végre. Borboly Csaba arra figyelmeztetett a közleményben, hogy továbbra is megoldatlan a bocsos medvék elszállítása, mert szinte lehetetlen egy időben több állatot befogni.

Konrád Judit, a Hargita megyei kórház igazgatója az MTI-nek elmondta: az elmúlt két év legsúlyosabb sérüléseket okozó medvetámadása volt a csíkszentkirályi. Az áldozatot életveszélyes állapotban szállították a kórházi sürgősségre. Műtéten esett át, állapota jelenleg stabil. A kórházigazgató elmondta: az áldozat mellkasán és a hónaljtáján harapott sebeket, az arcán a hasán és a csípőjén karmolások által okozott sebeket láttak el. A harapások a férfi mellcsontját, mellizmát is roncsolták. Hozzátette: az áldozatnak az elszenvedett sérülések miatt több hétig kórházban kell maradnia.

Ezen a héten ez volt a második eset, hogy medve támadott emberre Hargita megyében. Az év eleje óta 11 személy került kórházba a megyében medvetámadások következtében. Romániában gyakorivá vált, hogy medvék a településeken keresnek élelmet maguknak, és a lakosságot is veszélyeztetik. A medvék túlszaporodása 2016-tól vált nyilvánvalóvá, amikor a Cioloş-kormány a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta. Korábban a tárca évente 400–450 medve kilövésére adott engedélyt a vadásztársaságoknak.

Tavaly a környezetvédelmi minisztérium sürgősségi beavatkozási kvótát fogadott el, amely alapján külön minisztériumi engedéllyel ki lehet lőni vagy át­telepíteni a veszélyes állatokat. Egy tavalyi becslés szerint Romániában mintegy 6800 medve él, és a medveállomány túlnyomó része, mintegy 5300 példány Hargita, Kovászna és Maros, valamint a szomszédos Brassó megyében található.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 535
szavazógép
2018-09-24: Belföld - :

Dragnea fölényes győzelme

A Szociáldemokrata Párt (SZDP) végrehajtó bizottsága pénteken nyolcórás vitát követő bizalmi szavazáson megerősítette tisztségében Liviu Dragnea pártelnököt, akinek lemondását előző nap három alelnök követelte.
2018-09-24: Belföld - :

Hírsaláta

EZÉRT NŐTT AZ ÁTLAGBÉR. A legújabb gazdasági elemzések szerint a romániai közigazgatásban fizetett nettó átlagbér idén meghaladja a 700 eurót, míg a köztisztviselők bére megközelíti a 900 eurót.