Röviden

2008. augusztus 6., szerda, Világfigyelő
Irán üzent, de nem válaszolt

Irán eljuttatott tegnap egy üzenetet Javier Solanának, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, de az nem válasz az iráni nukleáris programmal kapcsolatos nemzetközi válság rendezését célzó hathatalmi ajánlatra — közölte egy névtelenül nyilatkozó iráni tisztségviselő, az iráni Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács egy tagja. A Solanának küldött levél nem is említi Irán urándúsító tevékenységének befagyasztását — mondta a névtelenül nyilatkozó tisztségviselő.

Bush szóba hozza az emberi jogokat

Az amerikai elnök nyíltan szóba kívánja hozni pekingi tartózkodása alatt az emberi jogok és a vallásszabadság kérdését. George Bush erről a The Washington Postnak adott tegnapi interjúban beszélt. Szerinte nehéz megítélni, vajon hivatalba lépése (2001 januárja) óta javult-e az emberi jogok helyzete Kínában. Mint fogalmazott, az olimpiai játékok megnyitója alkalmából azért utazik Pekingbe, hogy tisztelegjen a kínai nép előtt. Egyúttal azonban az emberi jogokat is szóba kívánja hozni, s bizonyos abban, hogy Hu Csin-tao kínai elnök oda fog figyelni a szavaira — tette hozzá. Az amerikai elnök méltatta Kína azon erőfeszítéseit, amelyeknek célja az atomfegyver birtoklására irányuló iráni és észak-koreai próbálkozások megakadályozása.

Japán újságírókat bántalmaztak Kínában

Őrizetbe vettek és bántalmaztak kínai rendfenntartók két japán újságírót a Hszincsiang-Ujgur autonóm területen. Kavakita Maszami, a Tokio Simbun napilap fotósa és Kacuta Sindzsi, a Nippon News Network televíziós társaság operatőre egy hétfői fegyveres támadás helyszínén készített felvételeket, amikor őrizetbe vették. A fotós beszámolója szerint két órán át fogva tartották, őt magát megrúgták, leteperték a földre, s egy rendőr a lábával a padlóhoz szorította a fejét. Hozzátette azt is, hogy a rendőrség tegnap bocsánatot kért tőle.

Szerb—albán összetűzés

Összetűzésbe keveredtek, kövekkel dobálták egymást Kosovka Mitrovicában szerb és albán lakosok, négy ember megsérült. A hétfő esti incidens a Kosovska Mitrovica déli, albán többségű részét az északi, többségében szerbek lakta városrésztől elválasztó Ibar folyón átívelő legnagyobb híd közelében történt. Egy albán, két szerb és egy ENSZ-rendfenntartó is megsebesült. A hatóságok urai a helyzetnek, de feszült a légkör a városban — mondta Besim Hoti rendőrségi szóvivő. Hozzátette: az érintett városrészben megerősítették a koszovói rendőrséget és a NATO vezette békefenntartó erőket.

Spanyol bíróság vizsgálja a tibeti panaszokat

Illetékesnek minősítette magát egy spanyol bíróság arra, hogy kivizsgálja a kínai politikusok jogi felelősségét a márciusban Tibetben gyakorolt fegyveres elnyomásért — közölték tegnap bírósági források Madridban. Az ügyben július 9-én egy Tibeti Támogató Bizottságnak nevezett egyesület és két másik Tibet-párti csoport nyújtott be panaszt hét kínai politikai és katonai vezető, köztük Liang Kuang-lie védelmi miniszter és Keng Huj-csang állambiztonsági miniszter ellen, mert szerintük március 10-én a kínai hatóságok általános és szisztematikus támadást indítottak a tibeti nép ellen. A spanyol igazságszolgáltatás 2005-ben nyilvánította ki, hogy egyetemesen illetékes a népirtás és az emberiesség ellen elkövetett bűnök esetében, tekintet nélkül a nemzeti érdekekre.

Horvátország elutasítja a bocsánatkérést

Horvátország elutasította a szerb elnök felszólítását, hogy kérjen bocsánatot a két ország közötti háború befejező szakaszában a szerb civilek ellen elkövetett háborús bűnök miatt. Boris Tadic szerb elnök múlt szombaton fogalmazta meg ezt a kérést a Hina horvát hírügynökség szerint. Luka Bebic, a horvát parlament elnöke azonban tegnap, az 1991—95-ös háborút lezáró horvát támadás, a Vihar-hadművelet 13. évfordulóján kijelentette: ,,a horvát fegyveres erőknek nem kell bocsánatot kérniük azért, hogy felszabadították saját országuk területét".

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 894
szavazógép
2008-08-06: Világfigyelő - x:

Sajtóhír Mladic rejtekhelyéről

Ratko Mladic tábornok, a hágai Nemzetközi Törvényszék által legjobban keresett háborús bűnös állítólag Szerbia déli részén, egy, a néhai Joszip Broz Tito számára készült bunkerben rejtőzik — jelentette a Kronen Zeitung bécsi bulvárlapra hivatkozva tegnap a Press belgrádi újság.
2008-08-06: Jegyzet - Bogdán László:

Băsescu és a nép (Magasles)

Románia államfője az elmúlt napokban többször is megjelent népe körében. Először Moldvában az árvíz sújtotta vidékekre látogatott, ahol színesen és közvetlenül beszélt polgártársaival, buzdította a károsultakat, osztozott fájdalmukban, és minden segítséget megígért.