Októberben újra szavazni hívnak, és ennek megfelelően folyik a kampány: szavazzunk, ne szavazzunk.
Az egyik oldal arra buzdít, hogy mivel ez csak egy populista, énképfényező fogás a figyelem elterelése céljából, ne vegyünk részt statisztaként egy színjátékban, mert ez úgyis pontosan és megváltoztathatatlanul le van írva mind az alkotmányban, mind a polgári törvénykönyvben.
A másik oldal szerint az alkotmány módosítása plusz garanciákat ad, és a mai, folytonosan változó világban érdemes a fogalmakat pontosan körülírni, és a lehető legerősebb módon garantálni a család jelenlegi meghatározását mint férfi, nő és gyermek életközösségét.
Lehet vitatkozni, hogy ki kezdeményezte, mik az indítékok, statiszták leszünk-e vagy sem a bizonyos politikai célok elérését szolgáló színjátékban, de azt is érdemes elemezni, hogy mi lehet az eredmény. Ennek elemzésénél pedig érdemes teljesen lecsupaszítani a kérdést. Ne keressünk indítékokat, hogy ki kezdeményezte, mik a hátsó szándékok, kinek jön jól, inkább beszéljünk arról, hogy miről kellene dönteni. Összpontosítsunk csak a lehetséges eredményre.
Érdemes a romániai valóságból kiindulni. Jelenleg a polgári törvénykönyv szavatolja a férfi és nő házasságát, de azt egy egyszerű parlamenti többség felülírhatja. Egy újabb alkotmánybírósági határozathoz sem kell kétharmados többség. Esetleg egy-két bíró különvéleményt fog megfogalmazni. Az alkotmányt be kell tartani, de ehhez szükséges az is, hogy az alaptörvényben egyértelműen, kiskapuk nélkül fogalmazzuk meg az elvárásainkat. Néhány évvel ezelőtt a család meghatározása egyértelmű volt, mindenki pontosan tudta, hogy mit kell érteni ezalatt. Ma már nem az. Ezért érdemes pontosítani. Voltak már próbálkozások a polgári törvénykönyv módosítására. A gender-, LMBT- (Leszbikusok, Melegek, Biszexuálisok, Transzneműek) ideológia elég agresszíven nyomul, és előbb-utóbb megtalálja a megfelelő kiskaput a belépéshez, akár a farkas a malackákhoz. Hát legalább a forró vizet nem árt előkészíteni.
A népszavazás elsősorban nem a házasságról és a családról, hanem az SZDP-ről szól, de az eredménye az lehet, hogy az alkotmányba kerül a család pontos, ma elfogadott meghatározása. Azért, mert egy korrupt párt is állást foglal mellette a politikai haszon reményében, még nem kell arra jutni, hogy csendben kimaradok, nem kihasználva a kínálkozó alkalmat.
Az alkotmánymódosításhoz nem elég a minősített többség, ahhoz kétharmados egyetértés vagy referendum kell, ami már jobban tükrözi a közösség akaratát. Mellékes, hogy miért szervezik meg, véleményem szerint a lehetőséget ki kell használni. Lehet, hogy pár év múlva csak történelem lesz a jelenlegi politikai helyzet, de nagyobb a valószínűsége, hogy az alkotmány érvényben marad.
Lépjünk túl ellenérzéseinken, és használjuk ki az alkalmat!
Szakács Béla, Sepsiszentgyörgy