A szavazatok teljes feldolgozottsága után is érvénytelen a férfi és nő házasságán alapuló, hagyományos családról szervezett népszavazás, hiszen a szavazati joggal rendelkezők mindössze 21,10 százaléka járult az urnák elé, az igen szavazatok aránya 91,56 százalék – ismertette tegnap délután a központi választási iroda. Az eredményekre reagálva a Magyar Polgári Párt úgy vélte, a parlamenti pártok nem tekintették „zsákmányszerzési lehetőségnek” a referendumot, míg az Erdélyi Magyar Néppárt szerint a mozgósítás hiánya okán lett érvénytelen a hétvégi voksolás.
Az MPP tegnapi közleményében nyomatékosította: a család az élet legtermészetesebb közössége, a társadalom legősibb eleme, amely önmagában hordja célját és igazolását, alapját pedig egy férfi és egy nő házassága képezi. A párt szerint a család nem minősíthető vissza sem valamilyen szerződéses érdektársulásra, sem magasabb rendűnek nevezett társadalmi célt szolgáló, annak alávetett egységgé. Úgy értékelték, „a voksolást megelőző rendkívül erőszakos és negatív kampány következtében a jogosultak többsége nem tudott elvonatkoztatni a jelenlegi politikai konjunktúrától”. Szilágyi Zsolt pártelnök szerint a választók azért maradtak tétlenek, mert a parlamenti képviselettel rendelkező pártok nem azonosítottak „direkt zsákmányszerzési lehetőséget” a népszavazás kapcsán, ehhez mérten cselekedtek és maradtak inaktívak, s így választóik sem érezték magukénak a népszavazást. Az EMNP szerint a részvételi kedvet az is aláásta, hogy a rosszul feltett kérdés kampányára „eleinte rátelepedtek a kormánypártok, majd a brüsszeli fenyegetések”, és a mozgósítás a parlamenti pártok részéről nem történt meg. A magyar választóknak az országos átlagnál is alacsonyabb részvételét annak tulajdonították, hogy míg az MPP és az EMNP, valamint a történelmi magyar egyházak az igen szavazatra buzdítottak, az RMDSZ vezetői „ellentmondásos üzeneteket fogalmaztak meg”, ez pedig a választói kedv csökkenéséhez vezetett.
A 18 279 011 szavazati joggal rendelkező személy közül 3 857 308-an jelentek meg az urnáknál, ami 21,10 százalékos részvételnek felel meg. A hagyományos család alkotmányba iktatása mellett szavazott 3 531 732 személy, ami az igen szavazatok 91,56 százalékos többségét jelenti. A nem voksok száma 249 412 volt, ami 6,47 százaléknak felel meg. Emellett 76 111 érvénytelen voksot is számoltak.