A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által összeállított toplista díjait ünnepélyes keretek között adták át a Panorama Event Hallban csütörtök este.
A tavalyi év gazdasági-pénzügyi eredményei alapján összeállított rangsor a legjobban teljesítő háromszéki vállalkozások méltó elismerése – mondta bevezetőjében Édler András. A kamara elnöke hangsúlyozta, hogy az általa vezetett intézmény nem pénzért árulja az elismeréseket, mint egyes „ügyeskedők”, hanem törvény általi kötelezettségét teljesíti, amikor országosan egységes módszertan segítségével összeállítja a rangsort.
A tavalyi év eredményei a megye gazdasági növekedését jelzik, hiszen a zárómérleget leadó cégek közel hét és fél százalékkal nagyobb üzleti forgalmat bonyolítottak le, mint egy évvel korábban, így ez a mutató első ízben haladta meg a hatmilliárd lejt – hangsúlyozta a kamara elnöke. Valamivel kisebb a megvalósított profit növekedése, ám ez is öt és fél százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket. A legnagyobb gondot a munkaerőhiány jelentette, ami korántsem helyi jellegzetesség.
Az alkalmazottak száma csaknem három százalékkal volt kisebb, mint 2016-ban, abszolút értékben 832-vel kevesebben dolgoztak.
Édler András szerint egy másik jellemzője a tavalyi gazdasági évnek a nagy beruházások hiánya, amit legjobban az mutat, hogy az építkezésben dolgozó cégek üzleti forgalma egy év alatt több mint 17 százalékkal csökkent, ami azért is aggasztó, mert az egy évvel korábbi, még nagyobb csökkenést is figyelembe véve a megye építőiparának árbevétele két év alatt a felére csökkent.
A kamara elnöke rendkívül aggasztónak véli ezt a folyamatot, hiszen az építőipar a gazdasági fejlődés egyik barométere. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a megyében működő három ipari park – kettő Kézdivásárhelyen és egy a Sepsiszentgyörgy mellett Szépmezőn működik – érezteti majd pozitív hatását. Egyben bejelentette, hogy november elsejétől a szépmezői ipari park ügyvezetését Miklós Zoltán látja el. Ez utóbbi be is mutatkozott az eseményen, arra biztatva a vállalkozókat, hogy nyissanak új telephelyet, vagy költöztessék cégüket az előnyöket – infrastruktúrát és ingyenes bérleti lehetőséget – biztosító ipari parkba.
Édler András a megnyitón a jövő kihívásairól, a helyi, országos és globális gazdaságban 10–15 év alatt bekövetkező drámai változásokról is beszélt, ezek között a vidombáki repülőtér megnyitásáról, a magyar állam gazdaságfejlesztési programjáról, amely a hírek szerint hozzánk is elér. A tervezett jelentős közberuházások (erről hamarosan tájékoztatót tartanak), a világviszonylatban egyre erőteljesebb digitálizáció mind lehetőséget hordoz, ám felkészülést is követel. A kamara elnöke megemlítette a nemrég zárult Három tenger gazdasági fórumot, amelyen a részt vevő tizenegy állam kamarái együttműködési megállapodást kötöttek.
A díjkiosztó gálán Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke köszöntötte a résztvevőket, kiemelve a turizmusban az önkormányzat hathatós munkájával beindult pozitív változásokat, valamint a pályázatok révén mintegy ötvenmillió euró értékben megvalósított infrastrukturális beruházásokat. Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere megköszönte a cégeknek a sport és a kultúra támogatását. A gálán szakterületenként különböző kategóriákban mintegy kétszáz vállalkozás vehette át a helyezésének megfelelő díszoklevelet, ugyanakkor bemutatták a megyei cégek katalógusát, amely ezúttal digitális formában érhető el a kamara honlapján.