Tegnap ünnepélyes körülmények között avatták fel Barátos község ivóvízhálózatát. Az avatószalagot Pákéban, a víztartály és a szivattyúház mellett vágta el Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Tánczos Szabolcs, Barátos község polgármestere. Az új vízhálózat közel kilencszáz család ellátását biztosíthatja Barátos, Páké és Orbaitelek településeken. A község számára fontos eseményen a helybeliek mellett megyei intézmények, orbaiszéki önkormányzatok, a munkálatot lebonyolító vállalkozások képviselői is jelen voltak.
„Régi álom vált valóra, elkészült a község vízhálózata” – nyomatékosította ünnepi beszédében a községvezető. Az iható, egészséges vízre nagy szükség van, volt eset, amikor vízhiánnyal küzdött a lakosság – fűzte hozzá. A munkálat részleteiről szólva Tánczos Szabolcs elmondta, a beruházás értéke 1,5 millió euró, nagy részét a fejlesztési minisztérium finanszírozta. Három víztelep készült el, Pákában 100 köbméteres, Barátoson és Orbaiteleken 200–200 köbméteres tartállyal, a megfelelő szivattyúrendszerrel. 690 család csatlakozott, ami nagyon fontos, 123 utcai vízcsapot is telepítettek – részletezte.
Tánczos kiemelte: sokan segítettek, a megyei önkormányzat, a munkálatvégző vállalkozók, Kovászna város önkormányzata, amely már 2014-ben elfogadta, hogy a barátosi vízhálózat csatlakozhasson a kovásznai ivóvízrendszerre. A polgármester a lakosság megértését is köszönte, hogy a kivitelezés ideje alatt tűrték a sárt, port, felfordulást. Legyenek kíméletes és megértő használói a vízhálózatnak – biztatta a helybelieket.
Tamás Sándor felelevenítette, a finanszírozási szerződést 2014-ben az akkori polgármester (Kerestély Csaba – szerk. megj.) írta alá. Az önrésze nagy volt, 25 százalék, ezt nem bírta meg Barátos, ezért a megyei önkormányzat segítséget nyújtott. Az életképes ötleteket támogatják – mondotta, de kitért arra is, egyedül senki nem boldogulhat. Külön kiemelte az orbaiszéki önkormányzatok összefogási készségét. Több alkalommal – például a barátosi vagy kommandói iskola esetében – meg tudtak egyezni, hogy ne felaprózva használja el mindenki a kapott kisebb pénzeket, hanem „cigánykasszaszerűen”, felváltva egy-egy nagyobb fejlesztésre fordíthassák az orbaiszéki önkormányzatokhoz jutó összegeket.
A szalagvágás után a jelenlévőket a pákéi iskola udvarára invitálták, az ottani csapnál lehetett megkóstolni legelőször a vízhálózatból folyó vizet.