Kaptár dokumentumfilm-szemlePüsök Botond filmje a nyertes

2018. október 22., hétfő, Közélet

Huszonegy alkotó harmincegy művel nevezett be a Kaptár Dokumentumfilm-szemlére, a rendezvényt a Székelyföld Napok részeként tartották múlt héten. Száztíz alkalommal huszonegy településen vetítették a produkciókat, a fesztivál zárógáláját szombaton a sepsiszentgyörgyi Művész moziban tartották.

  • Fotó: Toró Attila
    Fotó: Toró Attila

A filmesek többsége székelyföldi, alkotásaik is nagyrészt e térséghez kötődnek, azokat nemcsak városokban, hanem vidéki településeken is vetítették. A fesztiválra benevezett versenyfilmeket kéttagú zsűri értékelte: Buglya Sándor, Balázs Béla-díjas filmrendező, a Magyar Művészeti Akadémia film- és fotóművészeti tagozatának vezetője, és Péterffy András, Balázs Béla-díjas filmrendező, a Dunatáj Alapítvány elnöke.

A szombat délután Sepsiszentgyörgyön tartott zárógálán többen méltatták a Kaptár Dokumentumfilm-szemlét, rámutatva annak egyediségére, illetve fontosságára. Szebeni Zsuzsa, a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi fiókjának vezetője szerint nagyon lényeges, hogy a Kárpát-medencei bemutatás mellett ezek a filmek angol, francia, német feliratot is kapjanak, és azok eljussanak a nagyvilágban tartott filmes megmérettetésekre is, a feliratozásban segít a Balassi Intézet. Imreh Marton István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője megjegyezte, egy jó dokumentumfilm művészi értékkel is rendelkezik, s bízik benne, a Kaptárnak is szép jövője lesz, hasonlóan más székelyföldi művészeti fesztiválokhoz.

A szemlére érkezett filmekről részletesen szólt a két magyarországi filmrendező, Buglya Sándor és Péterffy András, ugyanakkor a dokumentumfilmes műfaj jellegzetességeibe is beavatták a nézőket. Buglya Sándor szerint e fesztivál legfontosabb része, hogy nagyon sok helyen bemutatták a dokumentumfilmeket, ezek a vetítések közösségi élményt jelentettek, a mintegy harminc versenyfilm zöme pedig szívet-lelket melengető színvonalas alkotás. Péterffy András kifejtette, nagyon magas színvonalra jutott el az erdélyi film, kis közösségek építésére alkalmas, gondolkodtató, magas művészeti alkotások születnek. Fontos, hogy egy dokumentumfilm legyen informatív, ne legyen szájbarágó, és a felfedezésben vegyen részt a néző is, ez nagyon sok most bemutatott alkotásban sikerült – tette hozzá.

Végül kihirdették a filmfesztivál nyerteseit: harmadik díjas Az év lagzija című film, rendezője Bán József, második helyezést ért el az Édes Erdély, itt voltunk, Csibi László alkotása, az első díjat pedig az Angéla című film kapta, rendezte Püsök Botond. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának különdíjával jutalmazták Zsigmond Attila Ének a fák tetejéből című alkotását. A díjnyertes dokumentumfilmeket bemutatja a bukaresti köztévé magyar adása.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 483
szavazógép
2018-10-22: Közélet - Iochom István:

Megjelent Dimény Attila első könyve (Szerzőavatás Kézdivásárhelyen)

Pénteken este mutatták be a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítási termében népes érdeklődő jelenlétében Dimény Attila néprajkutató, múzeumvezető A polgárosodás társadalmi és kulturális hatásai Kézdivásárhelyen (1750–1944) című könyvét, amelyet a közelmúltban a kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság jelentetett meg a Dissertatines Ethnographicae Transyvanicae sorozatában, és amelyet a szerző édesapja emlékének szentelt. A kötet második bemutatójára vasárnap Zabolán került sor. Mindkét helyen a rendezvény házigazdája Pozsony Ferenc néprajzkutató, egyetemi tanár, a szerző egykori középiskolai tanára volt.
2018-10-22: Közélet - Iochom István:

1956-os megemlékezés (Kézdialbis)

Tegnap Kézdialbisban a délelőtti istentiszteletet követően a helybeliek és a meghívottak a műemlék templom előtti térre vonultak, ahol az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc albisi áldozatainak emlékére a kézdivásárhelyi Szigyártó-Szőcs Emese kezdeményezésére és anyagi támogatásával 2015. október 25. óta kopjafa áll két ötvenhatos áldozat, Elekes Balázs és Bartha Mózes emlékére. Díszőrséget állt a Történelmi Vitézi Rend kézdiszéki állományának öt tagja.