Harci helyzet Dél-Oszétiában

2008. augusztus 9., szombat, Világfigyelő

Grúziai háborús jelentések híre lepte meg tegnap a már az olimpiai játékokra összpontosító világ figyelmét: az ellentmondásos beszámolók máris több száz halálos áldozatról, orosz katonai beavatkozásról és Tbiliszi burkolt amerikai segítségkéréséről szólnak. A külföld az ellenségeskedések leállítását követeli.

A grúz kormány csütörtök éjjel döntött amellett, hogy ,,helyreállítja az alkotmányos rendet" a szakadár Dél-Oszétiában. Lado Gurgenidze grúz kormányfő kijelentette: addig folytatják a hadműveleteket, amíg sikerül tartós békét elérni. A grúz erők egész éjszaka a szeparatistákat támadták, és tegnap reggel betörtek a dél-oszét fővárosba, Chinvaliba. A városban és környékén nehézfegyverekkel lőtték egymást a szemben álló felek. Délután a grúz kormány már azt jelentette be, hogy alakulatai ellenőrzésük alá vonták Chinvalit. Dél-oszét-vezetők ezzel csaknem egyidejűleg azt mondták, hogy csapataik tartják állásaikat, és a város továbbra is dél-oszét ellenőrzés alatt áll.

Oroszország szóban és fegyverrel is kiállt a dél-oszét vezetés mellett, és agressziónak minősítette a történteket. Dmitrij Medvegyev elnök figyelmeztetett: Oroszország nem hagyja büntetlenül állampolgárai halálát Dél-Oszétiában. Medvegyev leszögezte: Oroszország továbbra is a biztonság szavatolója marad a Kaukázusban. Az orosz elnök szerint Oroszország törvényesen tartózkodik Grúzia területén, a nemzetközi egyezményeknek megfelelően békefenntartó missziót ellátva.

A délutáni órákban egy orosz katonai vezető közölte, hogy orosz katonai alakulatok közelednek a dél-oszét fővároshoz. ,,Az észak-kaukázusi katonai körzet 58. hadseregének alegységei elindultak, hogy segítséget nyújtsanak az orosz békefenntartóknak" — idézte a Ria Novosztyi hírügynökség Igor Konasenkov ezredest, a szárazföldi csapatok főparancsnok-helyettesét. Az észak-kaukázusi Vlagyikavkazban műveleti törzset hoztak létre, élén a szárazföldi erők főparancsnokával, Vlagyimir Boldirev hadseregtábornokkal.

A grúz elnök kijelentette: Oroszország háborút visel grúz területen hazája ellen. A CNN hírtelevíziónak nyilatkozva Mihail Szaakasvili azt is hangsúlyozta: az Egyesült Államoknak érdeke, hogy segítséget nyújtson hazájának. ,,Már egyáltalán nem Grúziáról van szó, hanem Amerikáról, az (amerikai) értékekről" — jelentette ki. Szaakasvili szerint 150 orosz harckocsi és csapatszállító páncélos hatolt be Dél-Oszétia területére, és orosz harci gépek jelentek meg a szakadár grúz terület légterében. Az elnök mozgósítási parancsot adott ki. Később grúz források két, majd öt gép lelövését jelentették be, amit orosz források cáfoltak.

A grúz offenzíva során Chinvali több száz lakosa veszítette életét a dél-oszét elnök, Eduard Kokojti szerint. Az orosz főparancsnokság közölte, hogy a városban eredetileg tartózkodó békefenntartók közül tíz katona meghalt és harminc megsebesült.

A Dél-Oszétia elleni agresszió alapos indokot szolgáltat az orosz parlamentnek ahhoz, hogy áttekintse a dél-oszét parlament függetlensége elismerésére vonatkozó felhívását — közölte Szergej Mironov, az orosz törvényhozás felsőházának elnöke. Az orosz szövetségi tanács jelezte: kész megvitatni az orosz békefenntartók kontingensének növelését. Viktor Ozerov, a tanács védelmi és biztonsági bizottságának elnöke azt a véleményét hangoztatta, hogy Grúzia nem vállalkozott volna a dél-oszétiai agresszióra amerikai és NATO-beli barátai támogatása nélkül. A forgatókönyv szerzőinek célja Oroszország bevonása a konfliktusba, olyan helyzet kialakítása, amely hosszú időre hatással lenne a nemzetközi kapcsolatokra és a térség békéjére — mondta.

A Grúziában tartózkodó amerikai katonák semmilyen módon sem keverednek bele a konfliktusba — jelentette ki az amerikai erők európai parancsokságának szóvivője. Jelenleg mintegy száz amerikai katonai kiképző van Grúziában — közölte John Dorrian alezredes.

A dél-oszétiai ellenségeskedések azonnali beszüntetését sürgette az Európai Unió soros elnökségét adó Franciaország, és ilyen értelmű nyilatkozatok jelentek meg Brüsszelben, Berlinben, Londonban, Kijevben és Ankarában is. Párizs elkötelezettségét hangsúlyozza Grúzia szuverenitása és területi egysége mellett ,,a nemzetközileg elismert határok között".

Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár több ízben is tárgyalt a nap során orosz és grúz illetékesekkel, nyugalomra intve őket. Azt tervezi, hogy a színfalak mögött folytatja a konzultációkat. Nem hivatalos NATO-források szerint a szövetség óvatos, nem akarja elkötelezni magát egyik oldalon sem. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa grúz kérésre sürgős jelleggel felújítja vitáját a dél-oszétiai harcok kiszélesedésének ügyéről.

*

Az Európai Unió tegnap este bejelentette, már dolgozik a grúziai tűzszüneten, és felszólította az ellenfeleket az összecsapások azonnali leállítására, illetve hogy haladék nélkül kezdjék újra a tárgyalásokat a válság politikai megoldása érdekében, ,,tiszteletben tartva Grúzia szuverenitását és területi egységét". Az Egyesült Államok csatakozott a kezdeményezéshez.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2008-08-09: Közélet - x:

Pontosítás

A 2008. augusztus 7-i, csütörtöki lapszámukban téves információkat közöltek a Webvidék internetes verseny díjazási ceremóniáját és díjait illetően.
2008-08-09: Világfigyelő - Váry O. Péter:

Röviden

Világszerte Kína-ellenes tüntetések
A pekingi olimpia megnyitójával egy időben tegnap világszerte számos nagyvárosban tartottak tüntetéseket a kínai nagykövetségek előtt Peking emberjogi politikája ellen. Röviddel a megnyitó előtt több ezer, indiai száműzetésben élő tibeti szerzetes tüntetett Újdelhiben a kínai nagykövetség előtt, közel kétezer tibeti menekült demonstrált az észak-indiai Dharamszalában is, Nepál fővárosában pedig 1400, Tibet-párti tüntetőt vett őrizetbe a rendőrség. Több száz ujgur tüntető vonult Kína ankarai nagykövetsége elé, ahol az épület előtt az egyik demonstráló benzint locsolt a ruhájára, és felgyújtotta magát.