Az öregedéssel nem muszáj együtt járniuk a betegségeknek, az elmagányosodásnak, az idős ember maga is tehet annak érdekében, hogy testi, lelki és szellemi frissességét minél tovább megőrizze – tömören ez az üzenete a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány által tizenhét háromszéki településen tartott Idősek iskolájának, amelynek központi témája az Alzheimer-kór megelőzése volt. A program zárásaként a Diakónia tegnap ismertette a tapasztalatokat.
Az Idősek iskoláját olyan településekre vitte el a szervezet, ahol otthoni beteggondozói szolgálata működik. Elsősorban az aktív időseket kívánták megszólítani, akik még tehetnek saját és mások egészségéért. A Vetró-Bodoni Enikő által a találkozókon tartott ismertetők arról szóltak, hogy mit lehet tenni az Alzheimer-kór megelőzése és az egészség megőrzése érdekében. Hat témakör köré csoportosítva beszélt a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás, a mentális serkentés, a minőségi alvás fontosságáról, a stresszkezelésről és a szociális elköteleződésről. Arra biztatta a résztvevőket, keressék az olyan alkalmakat, amikor találkozhatnak másokkal, szórakozhatnak, ne vonuljanak vissza a közösségből, mondván, hogy eltelt fejük fölött az idő, és ők már nem oda valóak, hanem vegyenek részt településük rendezvényein, eseményein. Ne csak a gyógyszerekben keressék a megoldást, hanem változtassanak életmódjukon, mozogjanak, keressenek olyan barátot, barátnőt, aki meghallgatja és megérti problémáikat, végezzenek olyan tevékenységeket, amelyek örömmel töltik el őket.
Vetró-Bodoni Enikő és Dénes Kinga májusban és júniusban, valamint szeptemberben és októberben szervezte meg a Bethlen Gábor Alap által támogatott program találkozóit, amelyekben partnerként részt vettek helyi önkormányzatok, a református és az unitárius egyház. Sok esetben a református nőszövetségek vállalták a házigazda szerepét, a találkozók szeretetvendégséggel zárultak. A tizenhét településen a találkozóknak több mint négyszázötven résztvevőjük volt. A helyi segítőknek köszönhetően Kommandón, Magyarhermányban, Felsőrákoson, Középajtán különösen nagy érdeklődésnek örvendett a rendezvény. A két programfelelős elmondta, a jelenlévők ritkán kérdeztek, legfeljebb négyszemközt mondták el a problémájukat. Sokan úgy vélik, a felejtés, az időnkénti zavart állapot velejárója az öregségnek. Az Idősek iskolája éppen arra kívánt rávilágítani, hogy az öregember nem vénember. Nem lehet mindent az előrehaladott kor számlájára írni, ami pedig megelőzhető, az ellen az idős ember tenni is tud.