A cukorbetegség világnapja (november 14.) idei mottója: A diabétesz és a család. Sidó Zita asszisztens ezzel a gondolattal köszöntötte szombaton a szervezők nevében a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium zsúfolásig megtelt konferenciatermében jelenlévőket, ahol szakorvosi előadások hangzottak el, a résztvevők kötetlenül beszélgettek cukorbetegségből adódó problémáikról, a tombolajegyek tulajdonosai nyereménycsomagokkal gazdagodtak. A Kovászna Megyei Cukorbeteg Gyermekek és Fiatalok Egyesülete, valamint a Sweet Life Egyesület szervezésében tartott rendezvény a hagyományos közös ebéddel zárult.
Dr. Halmányi Ildikó diabetológus rövid köszöntőjében ismertette, hogy meghívásukra a gyergyói cukorbetegek egyesületének tagjai is részt vesznek a rendezvényen, majd két vetített képes előadás hangzott el. Ötvenéves kor után a nők 40 százaléka, a férfiak 13 százaléka érintett csontritkulásban, a cukorbetegeknél pedig még inkább észlelhető a csont anyagcseréjének káros megváltozása, de mozgással, egészséges táplálkozással megelőzhető, illetve enyhíthető a kóros elváltozás – hangsúlyozta előadásában dr. Vay Enikő. A belgyógyász és endokrinológus orvos ismertette, hogy az idő múlásával miként módosul a csontépítő és a csontfaló sejtek aránya, milyen káros hatása van a csontokra a lerakódó zsírszöveteknek, és melyek az első tünetek, amelyek csontritkulásra utalnak. Panasz esetén azonnal szűrővizsgálatra kell jelentkezni, hisz ha időben felismerik a betegséget, életmódváltással lassítható a folyamat, súlyos esetben elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés. Vay doktornő kiemelte a rendszeres gyaloglás fontosságát, amely sokféle betegség megelőzésében és a már beteg ember állapotjavításában is szerepet játszik.
Az allergia az immunrendszer túlműködése, amelynek a globális felmelegedéssel, a különböző civilizációs ártalmakkal, a légszennyezéssel és más környezeti tényezőkkel megnőtt az előfordulási kockázata – szögezte le dr. Albert Kinga allergológus és klinikai immunológus. A szakember beszélt az öröklött hajlamról, amely nem egy adott típusú allergiára vonatkozik, hanem általános, de különböző életkorban is jelentkezhet az érzékenység bizonyos élelmiszerre, gyógyszerre, vegyszerekre, rovarcsípésre, pollenekre, háziállatokra. Bár a parlagfű okozta allergiáról egyelőre keveset beszélnek Romániában, gyakori az előfordulása, általában a fűfélék és a gyomok sokkal inkább bírnak allergizáló jelleggel, mint korábban – mondotta. Albert doktornő kitért a szénanáthára, amelyet ha nem kezelnek, könnyen kialakulhat az asztma, a gyermekek orrpolipja esetén pedig érdemes megvizsgálni, nincs-e a háttérben valamilyen allergia.
Az eseményen legalább százötvenen vettek részt, többségük 2-es típusú diabéteszben érintett, de voltak, akik húsz, harminc, negyven éve 1-es típusú cukorbetegségben szenvednek. A szervezők hangsúlyozták, fontos a családi háttér, a betegnek és a hozzátartozóknak együtt kell tenniük az életmódváltásért. A helyszínen a Kovászna Megyei Vöröskereszt önkéntesei vércukorszintet, a szervezők pedig vérnyomást mértek és testtömegindexet számítottak. Az évente tartott diabétesz-világnapi rendezvényt, valamint a gyermekek és fiatalok táborát szervező négyes fogat – Dobolyi László, Rémán Éva, Sidó Zita és Szórádi Csaba – ezúttal is arra biztatott mindenkit, ne betegségként éljék meg a diabéteszt, hanem egyfajta életmódként, mert ők is ugyanolyan emberek, mint bárki más.