Háromszéken minden bizonnyal ismert a kalákában újjáépített népi fürdők – ahogy errefelé mondják: feredők – története – erről nyílott kis kiállítás tegnap délután a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban.
A több fürdő felújítását, de többnyire teljes újjáépítését fényképeken nem most mutatták be először, hiszen tavasszal Budapesten a Gellért fürdőben már megtekinthették az érdeklődők, és ott a külföldiek igencsak elcsodálkoztak, mire képesek az itteni emberek, ha összefognak – emelte ki beszédében Herczeg Ágnes, a kalákamozgalom programfelelőse, az Ars Topia Alapítvány elnöke.
Felelevenítette: a fürdőépítő kaláka innen, Erdélyből, Lázárfalváról indult, aztán Magyarországra is kiterjedt, de hívták őket a Vajdaságba, idén már Felvidékre is. Lavina ez a mozgalom, amely azonban nem maga alá temet, hanem megállíthatatlanul halad az útján – jelentette ki. Véleménye szerint ennek titka, hogy nem szervezték túl, és mindvégig megmaradtak civilnek.
A kiállítás megnyitóján Péter Alpár képzőművész a természetművészet és a kaláka kapcsolatát boncolgatta, Para Zoltán arról beszélt, civil szervezet vezetőjeként hogyan kapcsolódott be a mozgalomba, Préda Barna pedig ezúttal nem helytörténészi, hanem zenészi minőségében szórakoztatta a – többnyire a kalákákban részt vevőkből álló – közönséget.